Nowy numer 48/2023 Archiwum

Trzecie serce na 27 dni, czyli rekolekcje ze św. Józefem

Wiosną 2020 r. prowadzili wirtualne rekolekcje pt. Dwa Serca, oparte na wezwaniach Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jesienią - Serce Matki, dla których inspiracją była Litania Loretańska. W niedzielę 21 lutego ks. Mateusz Dudkiewicz i Marek Zaremba zapraszają na rekolekcyjne spotkania z kolejnym sercem - Sercem Ojca.

Czas rekolekcji Serce Matki zbiegł się z tzw. strajkiem kobiet. - Od razu pomyśleliśmy, żeby popracować nad tym naszym światem jeszcze mocniej z Maryją - Matką Życia. Myśleliśmy, żeby przygotować kolejne rekolekcje - z Litanią do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - mówi ks. Mateusz.

- Akurat odmawiałem Różaniec i radosną tajemnicę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni. Przyszła myśl, że może by jednak włączyć św. Józefa i przygotować Trzy Serca na podstawie Litanii do św. Józefa - mówi Marek. - A Mateusz rzucił: "Nie. Zróbmy… Serce Ojca". Było wiec tak: kończymy czas Serca Matki dokładnie 8 grudnia - uroczystym zawierzeniem Maryi - a tego samego dnia... papież ogłasza Rok św. Józefa!

- Parę razy sprawdzaliśmy - bo najczęściej ogłaszano rok i datę jego rozpoczęcia w późniejszym terminie - a tu bach: ogłoszenie i rozpoczęcie 8 grudnia. Nie było się nad czym zastanawiać. Poszliśmy zdecydowanie w Serce Ojca - zaznacza ks. Mateusz. - Myślę że to nie jest bez znaczenia, bo przecież z kryzysu męskości czy ojcostwa wynika wiele problemów - także tych związanych z ochroną życia czy kryzysem w Kościele. Rekolekcje rozpoczynamy 21 lutego, a chcemy je zakończyć 19 marca, w uroczystość św. Józefa. A potem razem z nim, z różańcami w ręku, pójdziemy do Matki Życia w Jej uroczystość - 25 marca.

Wszystkie materiały rekolekcyjne można znaleźć na stronie: serceojca.eu (jak Eucharystia) i na Facebooku.

- Zauważyliśmy, że te rekolekcje zawierzenia muszą mieć właściwy kierunek. Stąd myśl: przez przeczyste serce Józefa do serca Boga Ojca - tłumaczy Marek. - Głównym motywem stały się dla nas wezwania litanii, ale też Modlitwa Pańska - "Ojcze nasz". Jej prośby wyznaczą nam cztery tygodnie, przez które poprowadzą nas: ojcowskie serce czułe, serce posłuszne, serce przyjmujące i serce odważne. Odkryliśmy taką ciekawostkę, że w Ewangelii mamy 26 wersetów o św. Józefie i tyle też jest wezwań w litanii za jego wstawiennictwem. Taki szczegół, z którego wyzwoliliśmy eksplozję zalet jego serca. Medytacje nad wezwaniami pomogą nam odrodzić w sercach te cnoty Józefa, które są niezbędne, aby być ojcem naprawdę spełnionym.

Każdego dnia prowadzący zaproponują do przeczytania jedno zdanie z Ewangelii dnia, krótkie rozważanie teologiczne księdza i duchowościowo-praktyczne - dietetyka. Przybliżą także papieskie nauczanie Kościoła odnośnie św. Józefa, na podstawie dokumentów papieża Franciszka i św. Jana Pawła II.

Więcej o rekolekcjach przeczytacie także w najnowszym numerze papierowego "Gościa Bielsko-Żywieckiego", w tekście pt.: "Trzecie serce".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy