Modlitwie dziękczynnej przewodniczył bp Piotr Greger. Gratulując jubilatom życzył, aby mieli odwagę być środowiskiem słuchania Bożego słowa i wsłuchiwali się w nie. Jubileuszową niespodzianką dla parafian była zamontowana w prezbiterium w ostatnich dniach nowa ambonka w kształcie łodzi. Była też słodka niespodzianka: sześć okazałych jubileuszowych tortów. Ks. proboszcz Marian Mazurek zachęcał, by uczestnicy dziękczynnej Eucharystii dzielili się z bliskimi, którzy musieli pozostać w domach.
Przywołując czytany tego dnia fragment Ewangelii o tym, jak Jezus w Kafarnaum modlił się, nauczał i uzdrawiał chorych, bp Greger wskazywał, że Jezusowe działanie jest programem Kościoła. - Obszar Jezusowego zaangażowania wyznacza kierunek pastoralnego wysiłku Jego uczniów - mówił bp Greger i zachęcał, by w tym kontekście spojrzeć na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość parafii-jubilatki.
Nawiązał też do opublikowanego w czerwcu 2020 r. przez Kongregację do spraw Duchowieństwa dokumentu: "Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła" i przywołał wymienione w nim cechy parafii: "Jest to wspólnota, która na danym terenie jest środowiskiem słuchania Bożego Słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji". Skupiając się na pierwszej, bp Greger zachęcał do refleksji nad tym, na ile jesteśmy środowiskiem słuchających Boga, który mówi do nas; czy nam na tym słuchaniu Boga zależy.
W homilii bp Piotr Greger zachęcał wiernych parafii-jubilatki, by uważnie wsłuchiwali się w słowa Boga.- Jako wspólnota wiary nie jesteśmy właścicielami Kościoła. To nie jest nasz Kościół, ale Chrystusowy - i taki będzie zawsze. A skoro tak, to mamy obowiązek wsłuchiwania się w to, co Pan Bóg ma nam do powiedzenia. Żyjąc w Kościele nie mamy chodzić własnymi drogami, ale kroczyć za Jezusem, po śladach przez Niego wyznaczonych - mówił kaznodzieja. - Mamy wsłuchiwać się w tchnienie Bożego Ducha, który ciągle mówi do Kościoła. (...) Mamy moralną powinności wsłuchiwania się w Boże Słowo i być temu Słowu posłusznym. Słowo Boże jest najlepszym komentarzem każdej sytuacji i najlepszym interpretatorem wszystkich doświadczanych przez nas okoliczności. Dlatego bądźmy na co dzień, nie tylko w kościele w czasie liturgii, ale także w naszych domach, jako parafia - środowiskiem słuchania słowa, jakim Bóg przemawia do człowieka, w trosce o niego - dodawał.
Ks. proboszcz Marian Mazurek dziękował bp. Gregerowi za wspólną modlitwę.- Ta rocznica erygowania parafii to przede wszystkim okazja do uwielbienia Boga za to, że mamy kościół, że możemy się tu razem gromadzić, słuchać Boga, uwielbiać, ale przede wszystkim dziękujemy za to, że to my jesteśmy żywym Kościołem - podkreślał bp Greger, przypominając, że to już więcej niż jedno pokolenie wiernych przystępowało tu do sakramentów, rozpoczynało budowanie rodzinnych wspólnot, a także angażowało się w życie grup formacyjnych, stowarzyszeń i ruchów. - To wielki rozdział życia Kościoła - na chwałę Boga i ku zbawienia człowieka - stwierdził, zachęcając do troski o tych, którzy na drogach życia się pogubili i odeszli od Boga.
Świątynia parafii św. Jana Kantego w Malcu- Rocznica powstania parafii każe nam także oczyma wiary spojrzeć ku przyszłości. Nie chodzi tylko o samo programowanie ważnych zadań, co jest ważne i konieczne, ale niech to będzie spojrzenie pełne odpowiedzialności za życie tej wspólnoty, której serce bije w tym miejscu. Ta świątynia jest centrum parafii i wszystkich mieszkańców - zaznaczył bp Greger.
- Patrząc na ten kościół w duchu wiary trzeba powiedzieć sobie, że tutaj się wszystko zaczyna i tutaj kończy. Dlatego pragniemy podziękować dziś za wszystkich, którzy podjęli starania, najpierw o uzyskanie zezwolenia na budowę tego kościoła. Pamiętamy o tych, którzy budowę kościoła wspierali swoją modlitwą i ofiarną pracą. Ogarniamy pamięcią modlitewną wszystkich tych, którzy po dzisiejszy dzień troszczą się o piękno tej świątyni - za co serdecznie chcę wam dzisiaj podziękować. Pamiętamy też o tych, którzy pełnili tu posługę kapłańską - mówił.
W przedsionku kościoła czekały na wszystkich jubileuszowe torty zdobione zdjęciami świątyni.- Dziękujemy za obecność i modlitwę w tak ważnych momentach życia naszej rodziny parafialnej. Prosimy o błogosławieństwo na kolejny jego etap - mówili przedstawiciele młodego pokolenia maleckiej parafii, zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
Krojenie tortu uroczyście rozpoczęli bp Piotr Greger wraz z ks. Marianem Mazurkiem.Przeczytaj także relację z niedawnych odwiedzin "Gościa Niedzielnego" w parafii w Malcu:
W Chrystusowej łodzi
W pierwszym dniu proboszczowania w maleckiej parafii, ks. Marian Mazurek przypominał parafianom fragment Ewangelii, w którym płynący łodzią Pan Jezus ucisza burzę i tłumaczy przestraszonym uczniom, że zabrakło im wiary. Tej wiary i odwagi wciąż im przybywa.
Tego samego dnia, 26 sierpnia 2015 r., ks. Mazurek rozdał wszystkim foldery z krótką historią parafii i zachętą, by tak jak on odrzucili niepokoje i zaufali Jezusowi, który zaprasza ich do wspólnego działania, który woła: „Przyjdź!”.
Na odpowiedź nie trzeba było czekać. Pierwsze wyzwanie, jakie wspólnie podjęli, dotyczyło przeniesienia z kapliczki do świątyni starego, liczącego sobie ponad dwa wieki, obrazu Matki Bożej Maleckiej. Po wielu debatach ostatecznie został umieszczony w ołtarzu z prawej strony prezbiterium. Tam dziś trafiają też coraz częściej wota dziękczynne.