Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Diamentowe siostry Letycja i Ancilla z Cieszyna

Diamentowe siostry Letycja i Ancilla z Cieszyna przejdź do galerii

Siostry jubilatki otrzymały wianki jako znak przyszłej chwały niebieskiej.  
Siostry jubilatki otrzymały wianki jako znak przyszłej chwały niebieskiej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Przed ponad 60 laty dwie dziewczyny z Bier koło Jasienicy zdecydowały, że chcą swoje życie oddać na służbę Panu Bogu i ludziom jako elżbietanki cieszyńskie. W ostatnim dniu minionego roku liturgicznego, 28 listopada, siostry: Maria Letycja Sojka i Maria Ancilla Suchy, świętowały diamentowy jubileusz ślubów zakonnych.

Urszula Rogólska

|

29 listopada 2020 GOSC.PL

dodane 29 listopada 2020
aktualizacja 29 listopada 2020
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Ostatni raz tak okazały jubileusz - 60-lecia ślubów zakonnych - siostry elżbietanki cieszyńskie świętowały kilkanaście lat temu. Tegoroczne jubilatki mają 84 i 78 lat. Obie w tym samym czasie przyszły do cieszyńskiego klasztoru i razem w 1960 roku złożyły pierwsze śluby zakonne. Są tu najstarszymi siostrami.

Ostatnie tygodnie nie były łatwe dla zgromadzenia - większość sióstr przeszła zakażenie koronawirusem, ale w sobotę 28 listopada tym radośniej mogły świętować 60 lat ślubów s. Letycji i s. Ancilli w zakonnej kaplicy Domu Generalnego. Razem, we wspólnocie - z matką generalną s. Albertą Jasek - dziękowały Panu Bogu za czas ich obecności i posługi. Mszę św. w intencji jubilatek oraz ich najbliższych zmarłych, a także o nowe powołania do zgromadzenia, sprawowali: ks. Tomasz Kotlarski, proboszcz parafii św. Elżbiety w Cieszynie, jego poprzednik ks. prałat Andrzej Rdest i ks. Krzysztof Słowik.

S. Ancilla i Letycja w dniu świętowania jubileuszu 60-lecia ślubów zakonnych.   S. Ancilla i Letycja w dniu świętowania jubileuszu 60-lecia ślubów zakonnych.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Obie seniorki są wzorem dla młodszych sióstr. - S. Letycja z zamiłowania i wykształcenia jest organistką. Porzuciła "karierę" muzyczną, by całym sercem służyć dzieciom z ubogich rodzin. Nazywamy ją matką założycielką ochronki dla dzieci w Bytomiu-Łagiewnikach (w tym roku minęło 40-lecie istnienia tej placówki) - mówi s. Tarsycja Bielicka z najmłodszego pokolenia sióstr. W ochronce siostra Letycja pracowała ponad 31 lat. - Przez wiele lat katechizowała dzieci i za swoją pracę wśród ubogich otrzymała w czasie kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jej imię oznacza "Radość" i to zawsze stara się wnosić wszędzie gdzie się pojawi - dodaje s. Tarsycja.

S. Ancillę z kolei współsiostry żartobliwie nazywają "prawdziwą" elżbietanką cieszyńską, ponieważ całe swoje życie zakonne spędziła w Cieszynie. - Służyła chorym w pracowni rentgenowskiej, na izbie przyjęć naszego szpitala i była także mistrzynią nowicjatu - mówi s. Tarsycja. - Jej imię - "Slużebnica", doskonale ukazuje cichość i pokorę Maryi. Do tej pory, pomimo wieku i pogarszającego się wzroku, dba o piękno bielizny kielichowej, pracuje nad wykończeniem coraz to nowych kompletów, które często są wysyłane na misyjne parafie.

Siostry Letycja i Ancilla odnowiły swoje śluby zakonne złożone przed 60 laty.   Siostry Letycja i Ancilla odnowiły swoje śluby zakonne złożone przed 60 laty.
Urszula Rogólska /Foto Gość

A jaka jest recepta na wierność swojemu powołaniu? S. Letycje mówi: - Pamiętaj! Zawsze Jezus i ja. Nigdy nie jesteś sama, każdy ma swój krzyż, ale Jezus zawsze jest z Tobą!. A s. Ancilla podkreśla: - Dziękuj Panu Bogu za wszystko i pamiętaj, że modlitwa jest najważniejsza. Każda wolna chwila dla Niego!.

Podczas jubileuszowej Mszy św. siostry odnowiły swoją profesję zakonną, otrzymały specjalne błogosławieństwo oraz poświęcone wianki - znak przyszłej chwały niebieskiej.

W kazaniu ks. Tomasz Kotlarski - który w tym roku świętował swój kapłański jubileusz 25-lecia święceń - zaznaczył, że przewodniczenie Mszy św. diamentowych sióstr to dla niego szczególny zaszczyt, który przypadł mu w udziale po raz pierwszy w życiu.

Siostry Letycja i Ancilla odnowiły swoje śluby zakonne złożone przed 60 laty.   Siostry Letycja i Ancilla odnowiły swoje śluby zakonne złożone przed 60 laty.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Drogie siostry Letycja i Ancilla przeżywały czas w zgromadzeniu sióstr elżbietanek w bardzo różnych okolicznościach i pewnie dużo mogłyby tutaj opowiedzieć, ale dziś jesteśmy tutaj nie tyle, żeby wspominać. Ponieważ wszyscy jesteśmy osobami wierzącymi, spotkaliśmy się przede wszystkim po to, aby Pana Boga uwielbiać. I do tego też zachęca nas nasz Mistrz, Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus w dzisiejszej Ewangelii, w której usłyszeliśmy słowa: "Wysławiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi". Pan Jezus pokazuje nam wszystkim i przypomina nieustannie, co powinno być sensem naszego życia. To jest uwielbienie Pana Boga, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym - mówił ks. Kotlarski.

Odnosząc się do jubileuszu sióstr dodał, iż ich uwielbieniu Pana Boga towarzyszy "ciągle przeżywany zachwyt i zdziwienie nad Bożymi planami wobec nas", które zawsze są niezwykłe, najpiękniejsze, choć na początku niekoniecznie pokrywają się z naszymi planami.

Od lewej księża: Krzysztof Słowik, Tomasz Kotlarski i Andrzej Rdest w zakonnej kaplicy domu generalnego sióstr elżbietanek cieszyńskich.   Od lewej księża: Krzysztof Słowik, Tomasz Kotlarski i Andrzej Rdest w zakonnej kaplicy domu generalnego sióstr elżbietanek cieszyńskich.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Kotlarski przywołał także słowa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" i zauważył: - Te słowa są niezwykłe także dlatego, że mogą się odnosić do bardzo, ale to bardzo różnych sytuacji naszego życia. Ale myślę, że za mało interpretujemy je jako właśnie przychodzenie w duchu wielkiej wdzięczności i radości (…). Mamy przychodzić do Chrystusa nie tylko w jakichś ostatecznościach, ale na co dzień, a już na pewno wtedy, kiedy przeżywamy jakikolwiek jubileusz, jakąkolwiek okoliczność, która jest szczególnie dla nas ważna. I Pan Jezus w sposób szczególny te słowa kieruje dziś do was, drogie siostry Letycjo i Ancillo. Przychodzicie do Chrystusa, bo wiecie, że - tak jak do tej pory, przez całe wasze życie - Chrystus nigdy was nie zawiedzie, zawsze was umocni. Także w tych ludzkich słabościach. To przychodzenie do Chrystusa ciągle na nowo pozwala nam odzyskać radość, sens naszego życia, naszego posługiwania i podejmowania na nowo tego, co jesteśmy w stanie jeszcze zrobić.

Jubilatki przyjmują życzenia od Matki Generalnej s. Alberty Jasek.   Jubilatki przyjmują życzenia od Matki Generalnej s. Alberty Jasek.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Kaznodzieja dodał, że jubileusz to nie tylko spojrzenie wstecz i dziękczynienie, ale także zwrócenie uwag na chwilę obecną i to, co przed nami. - I warto patrzeć także przed siebie, że jeszcze tak wiele drogie siostry mają do zrobienia - zauważył ks. Kotlarski. - Może już niekoniecznie fizycznie, ale poprzez przykład, dobre słowo, dawanie świadectwa swojej pobożności i miłości do Oblubieńca, jakim jest nieustannie, szczególnie od chwili ślubów nasz Pan Jezus Chrystus, Mistrz i Zbawiciel. To jest ciągle wspaniała perspektywa, która jest przed wami. I oby tych sil i fizycznych, ale przede wszystkim duchowych, wam nigdy nie brakowało!

Po Mszy św. przyszedł czas na życzenia i świętowanie przy stole, gdzie nie zabrakło także sióstr elżbietanek cieszyńskich z różnych placówek w Polsce.

« ‹ 1 › »
Jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych elżbietanek cieszyńskich: s. Letycji i s. Ancilli

GOSC.PL DODANE 29.11.2020 AKTUALIZACJA 29.11.2020

Jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych elżbietanek cieszyńskich: s. Letycji i s. Ancilli

Siostry elżbietanki cieszyńskie: s. Maria Letycja Sojka i s. Maria Ancilla Suchy świętują diamentowy jubileusz ślubów zakonnych. W sobotę 28 listopada br. w kaplicy Domu Generalnego sióstr w Cieszynie, Mszę św. dziękczynną za 60 lat ich życia zakonnego sprawowali: ks. Tomasz Kotlarski, proboszcz parafii św. Elżbiety w Cieszynie, jego poprzednik ks. prałat Andrzej Rdest i ks. Krzysztof Słowik.  
TAGI:
  • 60-LECIE
  • CIESZYN
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • ELŻBIETANKI CIESZYŃSKIE
  • JUBILEUSZ
  • JUBILEUSZ 60-LECIA
  • JUBILEUSZ 60-LECIA ŚLUBÓW ZAKONNYCH
  • SIOSTRY ELŻBIETANKI

Polecane w subskrypcji

  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X