W głównym ołtarzu neobarokowej świątyni, zbudowanej w 1914 r. w miejsce gotyckiej poprzedniczki z XIII wieku, na okazałym obrazie patron św. Michał Archanioł zwycięża szatana. I wciąż broni przed nim parafian.
Erygowana w 1293 r. goleszowska wspólnota jest jedną z najstarszych w naszej diecezji. Ma za sobą ponad 7 wieków historii, a w niej wiele burzliwych wydarzeń. W czasach reformacyjnych kościół przechodził kilka razy w ręce ewangelików, aż ostatecznie w połowie XVII stulecia wrócił do katolików.
W czasach starań o zachowanie polskiego ducha na Śląsku Cieszyńskim, od 1895 r. działała tu aktywnie polska Czytelnia Katolicka, z zespołem teatralnym i chórem. Obecnie w odzyskanym i gruntownie odnowionym budynku mieści się dom parafialny. Remontu doczekały się też kościół i probostwo. Katolicy w Goleszowie są mniejszością wyznaniową, większość stanowią ewangelicy.
– Ekumeniczna współpraca, którą dodatkowo ożywiło wprowadzenie katechezy do szkół, od lat obejmuje wspólne uczestnictwo w wielu wydarzeniach. Odbywają się nabożeństwa ekumeniczne na przemian w obu kościołach. Ważnym akcentem jest wspólny udział chórów obu parafii. Uczymy się wzajemnego szacunku, współdziałania w rozwiązywaniu codziennych problemów – mówi ks. prał. Adam Drożdż, proboszcz i dziekan goleszowski.
W Niedzielę Rodziny list pasterski bp. Romana Pindla w goleszowskim w kościele odczytał ks. Jarosław Krutak, a ks. prał. Adam Drożdż zaprosił małżonków do podania sobie dłoni i odnowienia małżeńskich przyrzeczeń. Wiele par wzięło udział w tej modlitwie. – To wyznanie wzajemnej miłości otwiera na Bożą łaskę w dalszym umacnianiu rodzinnej jedności. Życzymy wszystkim małżeństwom, aby moc Boża wspierała was w pokonywaniu rozmaitych trudności, byście osiągnęli pełnię zbawienia – dodawał ks. prał. Drożdż.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się