Ikona przedstawia Pana Jezusa na modlitwie w Ogrójcu. - Jest to wyjątkowy obraz, bo nie ma w nim tej zwykle pojawiającej się na takich obrazach zapowiedzi zbliżającej się męki i śmierci. Pan Jezus modli się żarliwie i z ufnością zwraca się do Ojca - podkreśla Lidia Greń-Wajdzik, diecezjalna zelatorka Apostolstwa Dobrej Śmierci. Na jej ręce ikona trafiła po kolejnych rekolekcjach pompejańskich w Brennej. I stamtąd wyruszyła w drogę do rodzin członków ADŚ. Najpierw do parafii św. Elżbiety, a teraz rozpoczęła peregrynować w parafii św. Jerzego.
Ikonę Chrystusa, który modli się w Ogrójcu, podarował wspólnotom ADŚ naszej diecezji i archidiecezji katowickiej Zbigniew Jura z Radziechów, zaangażowany w budowę kościołów w Tanzanii.
Najpierw ikona trafiła do wspólnoty ADŚ z parafii św. Elżbiety w Cieszynie, jednej z bardziej aktywnych grup, której opiekunem duchowym jest ks. Krzysztof Słowik.
- Trochę się obawiałam, czy poradzimy sobie z nowym zadaniem, które w dodatku przypadło nam jako pierwszym. Ale szybko okazało się, że właściwie ikona wędrowała z rąk do rąk członków Apostolstwa, odwiedzając też domy innych rodzin. Były osoby chore, które prosiły, by Pan Jezus mógł się też zatrzymać choć na kilka dni w ich domu. A podczas procesji na Boże Ciało ikona znalazła się w przygotowanym przez nas ołtarzu - wspomina Ewa Piwońska-Świerz, czuwająca nad tą peregrynacją zelatorka ADŚ.
Ewa Piwońska-Świerz z księgą intencji, która towarzyszy ikonie podczas peregrynacji do rodzin.O wielkim przeżyciu, jakim była modlitwa podejmowana przed obliczem Chrystusa, świadczą wpisy w specjalnej księdze, która towarzyszy peregrynującej ikonie. Pani Ewa przyniosła księgę do kościoła św. Jerzego, by mogła dalej wędrować z ikoną Pana Jezusa, a wierni, którzy będą ją gościć - mogli zapisywać swoje refleksje, prośby i podziękowania.
Z parafii św. Elżbiety obraz trafił do kościoła św. Jerzego, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie peregrynacji wśród rodzin tej parafii. Najpierw podczas tygodniowej adoracji został uczczony w świątyni, a ks. Marcin Wróbel, wikariusz tej parafii i zarazem diecezjalny moderator ADŚ, podczas kazań przybliżał istotę Apostolstwa Dobrej Śmierci i prowadził zapisy nowych członków.
Ikona w bocznym ołtarzu kościoła św. Jerzego towarzyszyła parafialnej modlitwie przez cały tydzień...Podczas comiesięcznej Mszy św. w intencji członków ADŚ, zgromadzeni polecali Bogu rozpoczynające się dzieło modlitewne. Wskazując na świadectwo wiary św. Melchiora i pozostałych męczenników koszyckich, dziekan ks. prał Stefan Sputek apelował: - Prośmy Boga, abyśmy również umieli zadbać o godne świadectwo i całym swoim życiem świadczyć, kto jest naszym Panem.
- Pragniemy rozpocząć wędrówkę ikony Pana Jezusa modlącego się. Pragniemy też, aby zacisze naszego mieszkania choć na krótki czas stało się miejscem odpowiedzi na głos Zbawiciela - mówił ks. Wróbel.
Przed Eucharystią zelatorka ADŚ Bernadeta Holeksa poprowadziła modlitwę różańcową do Siedmiu Boleści Matki Bożej, a na zakończenie z rąk ks. prał. Stefana Sputka jako pierwsza przyjęła ikonę.
- Już podczas tego tygodnia, kiedy ikona znajdowała się w świątyni, trwały zapisy pierwszych osób, które chciałyby gościć ją u siebie. Chętnych nie brakuje, tak samo jak tych, którzy chcą u nas modlić się o zbawienie innych. Przystępuje do ADŚ sporo osób, także młodych - mówi pani Bernadeta. Powstała tu też róża Żywego Różańca do Siedmiu Boleści Matki Bożej, która modli się nie tylko za umierających, a obecnie poleca opiece Maryi parafię i duszpasterzy.
- Ta peregrynacja już zachęciła wiele osób do modlitwy. Dla tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła, jest to niezwykłe i głębokie spotkanie z Chrystusem. Przeżycie, kiedy ich dom staje się wieczernikiem, z pewnością będzie promieniować na ich życie i całe otoczenie - zaznacza ks. Wróbel.