Nowy numer 25/2021 Archiwum

Z benedyktynem u dominikanów

– Na modlitwie odnajdujemy swoją właściwą tożsamość, a jest nią sam Bóg. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, dlatego możemy się w pełni odnaleźć jedynie przed Nim – mówił o. Włodzimierz Zatorski w Ustroniu-Hermanicach.

Dominikanie z Ustronia-Hermanic zaprosili do udziału w kolejnym wakacyjnym przedsięwzięciu: Letniej Szkole Duchowości Chrześcijańskiej. Jak mówi o. Cezary Jenta OP, tematyką pierwszej edycji stała się ta jedna z najważniejszych – duchowość benedyktyńska.

Wykłady pod tytułem „Modlić się jak benedyktyni. Duchowa droga św. Benedykta” od 18 do 21 sierpnia prowadził o. Włodzimierz Zatorski, były przeor w Tyńcu. Wstępem była refleksja na temat duchowości w ogóle. – Musimy zrozumieć, o co chodzi w naszym życiu w wymiarze duchowym, i w związku z tym dopiero możemy zrozumieć, na czym polega modlitwa, co jest jej istotą i jak mamy się zwracać do Boga – mówi o. Zatorski.

– Ludzie są uczeni zewnętrznych formuł, tekstów, gestów i postaw modlitewnych, a trzeba wpierw zrozumieć, jaka jest właściwa relacja Boga do człowieka oraz człowieka do Boga, i dopiero z tej relacji wnioskować na temat sposobu zwracania się do Boga. Jak mówi zakonnik, modlitwa to kwestia naszego być albo nie być. – Albo człowiek odnajdzie życie, albo będzie wegetował jako żywy trup. Konsumizm to jedna wielka wegetacja, zachwyt gadżetami, które życia nie niosą. Zacząłem od odkrycia prawdy, że nie tyle jesteśmy, co stajemy się przez to, co wybieramy – mówi o. Zatorski, podkreślając, iż modlitwa jest żywym związkiem z Bogiem żywym i prawdziwym.

Jest tym momentem, w którym dotykamy swojej najgłębszej tożsamości. Jest tym zasadniczym wysiłkiem, aby stawać się sobą. Powinna przenikać całe nasze życie. Ale żeby taka była, musimy mieć czas, który poświęcimy tylko jej; musimy się nad sobą zastanowić: kim jesteśmy, po co jesteśmy, i odnaleźć swoją tożsamość…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama