Nowy numer 24/2021 Archiwum

Sierpień przez cały rok

– Całkiem niedawno nauczyłem się chodzić na rękach – mówi 32-letni Damian Skóra. – Oglądałem to na filmikach i też tak chciałem umieć. Kiedyś na nogach nie mogłem się utrzymać, a dziś na rękach przejdę nawet 50 metrów…

Jeśli chce się spotkać wszystkich, to najlepiej po 16.00. Wracają z pracy i schodzą do kuchni na obiad.

Trzeźwość

Ośrodki Readaptacyjny i Postpenitencjarny przy Bystrzańskiej 51a w Bielsku-Białej to placówki fundacji Błękitny Krzyż, która udziela profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym, chorym czy znajdującym się w trudnym położeniu. Fundacja prowadzi ośrodki terapeutyczne w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach i Pszczynie. – To miejsce jest szczególne – mówi Krzysztof Czub, kierownik placówki na Bystrzańskiej. – Bo to ośrodek półotwarty. Każdy, kto zostanie przez nas przyjęty, może tu zamieszkać i stąd dojeżdżać na terapię do centrum. Jesteśmy tu do 16.00, później mieszkańcy są sami. Mamy grupę starszyzny, która dzwoni do mnie, kiedy dzieje się coś niepokojącego.

W ośrodku mieszka 11 mężczyzn. Miejsc jest 20. Tu przygotowują się do życia bez używek. – To takie miejsce, w którym sierpień, miesiąc trzeźwości, trwa cały rok. Trzeźwość to podstawa – dodaje Krzysztof. – Bo wtedy znajdą pracę, będą mieli pieniądze na wynajem mieszkania, ułożą sobie życie. Każdy mieszkaniec zobowiązuje się do udziału w terapii. Nie płacą za pobyt, ale opiekują się domem i pracują na rzecz innych ośrodków fundacji. Mieszkańcami są mężczyźni z całej Polski – ci, którzy chcą walczyć z uzależnieniami, ale i ci opuszczający zakłady karne. – Kierujemy się wartościami chrześcijańskimi. Chcemy, by był to bardziej dom niż instytucja – dodaje Andrzej Muzyka, terapeuta. – Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców, więc osób agresywnych czy z problemami psychicznymi przyjąć tutaj nie możemy.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama