Odpowiedzialną posługę sędziego Sądu Metropolitalnego w Krakowie oraz duszpasterza prawników przyszło mu pełnić przez wiele lat w Krakowie, ale zawsze znajdował czas na zaangażowanie w życie rodzinnej parafii w Pietrzykowicach. Wyrazem wdzięczności był przyznany mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Łodygowice.
Po uroczystości pogrzebowej w Krakowie jego ostatnie pożegnanie też odbyło się w Pietrzykowicach i tu spoczął na cmentarzu.
Ks. dr Jan Pasierbek urodził się w 26 stycznia 1937 r. w Pietrzykowicach. W czasie II wojny światowej jako dziecko doświadczył tułaczki wraz z ukrywającymi się rodzicami, którzy zamieszkiwali m.in. w Biernej, Łodygowicach i Bielsku. Po maturze w 1955 r. rozpoczął formację w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a w 1960 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. Studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lubelskiego uwieńczył w 1962 r. tytułem magistra teologii.
Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Krzeszowie koło Suchej Beskidzkiej, a kontynuował ją w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej (1963-1967), następnie w Krakowie: w parafii św. Kazimierza i św. Józefa. W 1971 r. został skierowany przez ówczesnego metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę do bazyliki Mariackiej w Krakowie. Z tą świątynią związany był do końca swojego życia i tutaj też odbyły się 4 lipca 2020 r. uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Uroczystości pogrzebowe w Pietrzykowicach.W 1978 r., po uzyskaniu tytułu doktora prawa kanoniczego, rozpoczął pracę w Sądzie Metropolitalnym Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie na stanowisku sędziego. Równolegle przez 30 lat pełnił posługę duszpasterza prawników w Krakowie, a także przez niespełna 10 lat - duszpasterza prawników w Polsce. Otaczał duszpasterską opieką pielgrzymki prawników, którym towarzyszył wiele razy podczas spotkań z papieżem Janem Pawłem II, w czasie ogólnopolskich pielgrzymek na Jasną Górę, a także podczas podróży do sanktuariów europejskich i do Ziemi Świętej. Wyrazem uznania za to zaangażowanie na rzecz integracji środowiska prawniczego w naszym kraju były: przyznany mu w 2009 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka "Zasłużony dla Polskiej Adwokatury" oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2017).