Trwający Rok św. Jana Sarkandra, ustanowiony przez Sejmik Województwa Śląskiego w związku z 400. rocznicą jego śmierci, jest inspiracją dla prac artystycznych, ukazujących jego postać i przesłanie.
Zachętę do ich tworzenia stanowi konkurs „Święty z kłódką”, organizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Parafialne Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie.
– Naszym głównym celem jest zachęta do bliższego poznawania św. Jana Sarkandra, jego bohaterskiej i niezłomnej postawy w obronie wiary, dochowania tajemnicy spowiedzi, a także wytrwałego i pokornego znoszenia cierpienia podczas tortur, którymi prześladowcy próbowali go nakłonić do zeznań. Tematem konkursowym prac mogą być również cuda za jego wstawiennictwem – tłumaczą organizatorzy. Jak dodają, to twórcze spotkanie ze św. Janem Sarkandrem jest zarazem świetną okazją do refleksji nad obecnością wartości chrześcijańskich w życiu człowieka. W konkursie mogą uczestniczyć twórcy z całej Polski i w każdym wieku: dzieci od czwartoklasistów począwszy, młodzież i dorośli. Każdy autor może przedstawić dwie swoje prace, a jurorzy ocenią je w podziale na trzy kategorie wiekowe.
– Termin dostarczenia prac do siedziby ROK w Bielsku-Białej początkowo ustalony został na 10 września, jednak z powodu pandemii i utrudnionego kontaktu nauczycieli z uczniami zostanie najprawdopodobniej wydłużony – zapowiadają organizatorzy.
Natomiast już dziś zachęcają uzdolnionych plastycznie młodych i dorosłych twórców, żeby w wakacyjnych planach rodzinnych wycieczek uwzględnić na przykład wycieczkę do Skoczowa, gdzie wstępem do twórczej refleksji może być modlitwa przy relikwiach męczennika w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła czy osobista pielgrzymka na Kaplicówkę, gdzie znajduje się kaplica św. Jana Sarkandra. Inspiracji można także szukać w Muzeum św. Jana Sarkandra oraz na stronie internetowej muzeum. Przed planowanym zwiedzaniem konieczny jest kontakt telefoniczny pod numerem: 33 853 08 13.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się