Nowy numer 37/2021 Archiwum

"Dwa serca" na 33 dni - niech pani/pan pozna Pana!

W wyszukiwarkę wpisali nazwę swojego pomysłu: "Dwa Serca". Wyświetlił się im adres portalu randkowego i hasło: "pani pozna pana". - A nam przecież o to chodzi! Żeby pani poznała Pana, ale i żeby pan poznał Pana! - mówią inicjatorzy niezwyczajnych 33-dniowych rekolekcji. Ich internetowa strona to: dwaserca.eu - jak Eucharystia!

W maju, czerwcu zazwyczaj nie przygotowuje się rekolekcji. Bardziej wiążemy z nimi czas Wielkiego Postu. - W tym roku w większości parafii rekolekcje wielkopostne się nie odbyły, a to zawsze czas, kiedy zadajemy sobie najważniejsze pytania - mówi ks. Mateusz Dudkiewicz. - Każdy rekolekcjonista ma za zadanie sprawić, żeby człowiek się zatrzymał i właśnie - zadał sobie najważniejsze pytania. W tym roku załatwił to za nas koronawirus: wszyscy się zatrzymali i większość bała się śmierci. A to jest najgłębsze pytanie, jakie człowiek zadaje na różnych poziomach: co się ze mną wydarzy i czy jest coś więcej?

W nieznanych większości z nas czasach pandemii ks. Mateusz Dudkiewicz - wikary w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, i Marek Zaremba - bielski dietetyk, znany m.in. z publikacji o "jaglanym detoksie" i holistycznego podejścia do zdrowia ciała i duszy, wpadli na pomysł niezwyczajnych majowo-czerwcowych rekolekcji zawierzenia Najświętszemu Serca Pana Jezusa, prowadzonych w duchu św. Małgorzaty Alacoque oraz św. Faustyny Kowalskiej, na podstawie Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego. Jednocześnie chcą zachęcić do odnowy kultu tego nabożeństwa i apostolstwa.

Rekolekcje rozpoczęły się wczoraj 17 maja i potrwają 33 dni do 19 czerwca, do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. "33" nie jest tu przypadkowe - tyle wezwań liczy właśnie wspomniana litania!

Rekolekcjom towarzyszą słowa z Dzienniczka św. Faustyny: "Z otwartego Serca, jak ze zdroju czystego, płynie pociecha dla duszy i serca skruszonego".

Na specjalnie przygotowanej stronie: www.dwaserca.eu (jak Eucharystia), obaj inicjatorzy rekolekcji codziennie przygotowują medytacje, opracowane na podstawie wezwań z Litanii do NSPJ, każdego dnia przybliżają uczestników do zgłębiania kolejnych tajemnic Serca Jezusa, co - jak wierzą - skłania do głębszego życia apostolstwem NSPJ po uroczystym zawierzeniu.

- Przez pięć tygodni będziemy wprowadzać uczestników w pięć tajemnic nabożeństwa do NSPJ, jakimi są: wdzięczność, tajemnica Eucharystii, obietnicy, wynagradzania i apostolstwa - tłumaczą ks. M. Dudkiewicz, który zaprosi na rozważania teologiczne z kapłańskiego serca, i M. Zaremba, który prosto z własnego serca przygotowuje rozważania duchowo-zdrowotne.

Obaj nazywają swój projekt spotkaniem dwóch żebraków - Jezusa, który mówił o sobie św. Małgorzacie, że jest Żebrakiem Miłości, i żebraka Miłosierdzia - człowieka spragnionego Boga.

Rekolekcje poprowadzą na podstawie tekstów Pisma Świętego, św. Małgorzaty Marii Alacoque,  św. siostry Faustyny Kowalskiej oraz Litanii do NSPJ. Zachęcają do zapisania się na rekolekcje za pośrednictwem strony: www.dwaserca.eu

Do udziału można dołączyć w każdym czasie!

- W tym naszym projekcie chodzi nam także o to, by wyprowadzić człowieka z magicznego myślenia: „jak trwoga to do Boga” i poprowadzić dalej: modlę się nie tylko dlatego, że się boję, ale ze względu na to, że jest Ktoś, że jest to Serce. Naszym największym problemem dziś nie jest koronawrus, ale brak łaski uświęcającej, życie w grzechu śmiertelnym, daleko od Boga…

O projekcie "Dwa Serca" przeczytacie także w papierowym "Gościu" nr 21 na niedzielę 24 maja.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama