Nowy numer 42/2021 Archiwum

Odszedł do Pana ks. kan. Michał Kliś, pochodzący z Międzybrodzia Żywieckiego

Śp. ks. kan. Michał Kliś miał za sobą 62 lata życia i blisko 37 lat kapłańskiej posługi. Rozpoczynał ją jako wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a pod koniec życia pracował jako proboszcz tej wspólnoty. W ostatnich miesiącach przeszedł na urlop zdrowotny i posługiwał jako kapelan szpitalny w Krakowie.

Śp. ks. kanonik Michał Kliś urodził się w 1957 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1983 r. w Krakowie, a wśród jego rocznikowych kolegów w tym samym czasie rozpoczynających posługę był m.in. bp Roman Pindel.

Jako neoprezbiter ks.Michał Kliś trafił do parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, potem pracował w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Łagiewnikach. Był też proboszczem w parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie na Podhalu. W 2012 r. został proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, skąd w grudniu 2019 r. przeszedł na urlop zdrowotny i podjął też posługę kapelana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Jak wspomina proboszcz parafii w Międzbrodziu Żywieckim i dziekan międzybrodzki ks. kan. Janusz Kuciel, ks. kan. Kliś mocno angażował się w życie rodzinnej parafii i przyczynił się m.in. do sprowadzenia do parafialnej świątyni relikwii św. Floriana, patrona strażaków, których działalność w Międzybrodziu Żywieckim często wspierał.

Od 2018 w Krakowie należał też do zaszczytnego grona Kanoników Gremialnych Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II. Jego ostatnie pożegnanie odbędzie się najpierw w Krakowie, gdzie w środę 13 maja o 16.00 Mszy św. w kolegiacie św. Floriana przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, a o 19.00 bp Jan Zając odprawi Mszę św. żałobną w kościele Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

W czwartek 14 maja o 9.00 trumna zostanie wprowadzona do kościoła MB Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim i będzie możliwość krótkiej modlitwy przy trumnie. Z  powodu ograniczeń związanych z epidemią od 10.30 w modlitwach będzie mogła uczestniczyć wyłącznie rodzina zmarłego kapłana, a o 11.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Trumna ze szczątkami śp. ks. Klisia zostanie złożona na międzybrodzkim cmentarzu. Transmisję uroczystości będzie można oglądać na stronie parafii w Międzybrodziu Żywieckim.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci...

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama