Batalia o człowieka, czyli Droga Krzyżowa z konkatedry w Żywcu - Wielka Środa, 21.00

Zastanawiali się, czy się uda. Bo jak dziś zebrać kilka osób, które chcą zaprosić na wyjątkowe przedsięwzięcie? Dzięki technice i zgraniu zespołu - udało się. Parafianie i księża zapraszają na Drogę Krzyżową na czas epidemii.

Miało być zupełnie inaczej. Co roku księża z konkatedralnej parafii Narodzenia NMP w Żywcu, ich parafianie i przyjaciele z różnych miejscowości Żywiecczyzny przygotowują spektakularną Pasję Beskidzką. W tym roku trzeba ją było odwołać. Zrodził się więc pomysł przygotowania i nagrania Drogi Krzyżowej z udziałem kilku aktorów. Kolejne obostrzenia związane z gromadzeniem się w czasie epidemii zweryfikowały i ten plan.

Ale ks. Grzegorz Kierpiec i jego przyjaciele - m.in. z grupy Rozkręć Wiarę - nie zrezygnowali z przedsięwzięcia. Trzeba było tylko znaleźć bezpieczne dla wszystkich rozwiązanie. Z pomocą Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu udało się. Każdy z aktorów osobno nagrywał swoją kwestię, a następnie połączono wszystko w całość. Jaki jest efekt? O tym będzie się można przekonać w Wielką Środę 8 kwietnia o 21.00 - włączając transmisję na facebookowym profilu Rozkręć Wiarę lub stronie parafii konkatedralnej.

W filmowym zaproszeniu na Drogę Krzyżową pojawia się osiem postaci - a wśród nich żywieccy duszpasterze - w maseczkach ochronnych na twarzach, w strojach postaci z czasów biblijnych.

- Już prawie dwa tysiące lat upływa od momentu, kiedy mocą ludzkiej wolności postanowiono unicestwić miłość - mówi jedna z postaci.

- Dwa tysiące lat poplątanej historii człowieka, szarpiącego się pomiędzy dobrem a złem, wciąż wracającego ukradkiem i uciekającego ukradkiem z rajskiego ogrodu - mówi druga.

- Po raz pierwszy za sprawą szatana człowiek staje w opozycji do Boga Stworzyciela przy drzewie mądrości. Po raz drugi, gdy sądzi samego Boga - dodaje trzecia.

- Chcemy przedstawić wydarzenia sądu i Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa, aby mocno i jednoznacznie podkreślić wagę tego wydarzenia - kontynuuje czwarta.

- Był to sąd jak wiele mu podobnych przed nim i po nim. Z oskarżonym, oskarżającym, obrońcą, świadkami, z zarzutem winy oraz wyrokiem i jego wykonaniem - mówi piąta.

- Dlaczego więc tak mocno zapisał się w historii świata? Szczególnie świata chrześcijańskiego? Z jakich powodów po dziś dzień trwa wątpliwość podnoszona przez uczniów Jezusa? - pyta szósta.

- Wyrok nie był sprawiedliwy i obiektywny. A jednak proces Jezusa ma całkiem inny wymiar - mówi siódma.

- Wbrew zamysłom jest to proces również każdego z nas. Dzieje się tak, ponieważ Chrystus w swym bezgranicznym cierpieniu podaje nam rękę, pomaga, wskazując drogę. Oskarżenie przeciw miłości postawione zostaje każdemu z nas, a oskarżającym jest skomplikowany, zakłamany świat - wyjaśnia ósma postać, czyli ks. Grzegorz Kierpiec, pomysłodawca Drogi Krzyżowej. - Gdyby na krzyżu zabrakło Chrystusa, nasza wiara stałaby się czystym idealizmem. Tymczasem przez wieki świat będzie oskarżał Boga w myśl scenariusza, który w dużej mierze został napisany przez szatana. Przypatrzmy się zatem tej wielkiej batalii o człowieka - bo chwała Boga jest, aby człowiek żył.

Dopełnieniem głosów postaci jest zaproszenie ks. proboszcza Grzegorza Gruszeckiego zachęcającego do przeżywania wirtualnej Drogi Krzyżowej w czasie epidemii. - Myślę, że jej odmienność przemówi głęboko do waszych serc. To jest Droga Krzyżowa, która pomaga odpowiedzieć na trudne pytania, które tu i teraz rodzą się w naszych sercach. Pan Jezus jest z nami obecny, szczególnie kiedy cierpimy. Niech spotkanie z Nim podczas tego misterium, przygotowanego i nagranego specjalnie na ten czas, pomoże wam go odkryć…

Zatem - zapraszamy serdecznie!

DROGA KRZYŻOWA
Grzegorz Jaroslaw
« 1 »