W piątek, 11 kwietnia 2014 roku, trasa miejskiej Drogi Krzyżowej w Bielsku-Białej prowadziła z kościoła Chrystusa Króla, do kościoła św. Józefa. Dzisiaj nabożeństwo to miało się odbyć ponownie na terenie obu parafii. Odbędzie się - ale przez diecezjalne radio.
W pierwszy piątek, 3 kwietnia, obie bielskie parafie, razem ze swoimi duszpasterzami miały poprowadzić pasyjne nabożeństwo ulicami obu dzielnic. Z oczywistych względów nie można go dziś w ten sposób zorganizować. - Zapraszamy zatem do udziału w tej Drodze Krzyżowej za pośrednictwem transmisji na antenie radia "Anioł Beskidów" o godzinie 17.00. Przeżyjmy ją razem! - zachęca ks. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii na Złotych Łanach.
Rozważania nabożeństwa napisał ks. prof. Tadeusz Borutka, a w eterze przedstawią je reprezentanci parafian: Marta Kwoczyńska i Łukasz Stawarczyk oraz proboszczowie obu parafii: ks. Stanisław Wójcik i ks. Tomasz Gorczyński.
Przez poszczególne stacje uczestników poprowadzą słowa sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego - zwłaszcza tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 roku oraz nauka społeczna Kościoła - także w odniesieniu do obecnej rzeczywistości naszej diecezji i jej stolicy.
Śluby Jasnogórskie zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 r., przy udziale około miliona wiernych. Rotę odczytał bp Michał Klepacz, a na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał złożył je w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy, w łączności z Jasną Górą.
Tak było podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej w 2014 roku na Leszczynach.Dzisiejsza Miejska Droga Krzyżowa jest trzecią, przygotowaną przez Leszczyny i Złote Łany. Pierwszy raz bielszczanie szli tędy podczas Wielkiego Postu w 2002 roku, drugi - 11 kwietnia 2014 r., kiedy proboszczami parafii byli: na Leszczynach - ks. Józef Jasek a na Złotych Łanach - ks. Stanisław Budziak.
W 2014 roku, wierni wyszli z kościoła Chrystusa Króla, by ulicami Prusa, Łagodną, Jutrzenki i Podgórze wspiąć się na drogę wiodącą do kościoła św. Józefa. Wtedy kanwą rozważań był "Testament" - wówczas jeszcze - błogosławionego Jana Pawła II i jego nauczanie o rodzinie. Okazały krzyż nieśli przedstawiciele różnych stanów, grup, wspólnot: siostry zakonne, młodzież, matki, ojcowie, członkowie grup różańcowych, charyzmatycznych, Klubu Inteligencji Katolickiej, Akcji Katolickiej, harcerze, ministranci i lektorzy, parafianie ze Złotych Łanów, rodzice księży, zakonników i sióstr zakonnych oraz kapłani. Harcerze i strażacy towarzyszyli im z pochodniami.
Razem z uczestnikami nabożeństwa szli także bielsko-żywieccy biskupi - bp Roman Pindel i bp Piotr Greger.
Nabożeństwo zakończyła modlitwa poprowadzona przez biskupa Romana Pindla w kościele św. Józefa. Na prośbę ks. Budziaka, tutaj biskup poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej.
Jak było - zobaczcie w naszej galerii zdjęć z 2014 roku.