Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kiedy nie masz szans się wyspowiadać ani przystąpić do Komunii Świętej

Czym jest doskonały żal za grzechy, Komunia Święta duchowa i odpust zupełny w czasie epidemii tłumaczą w sieci duszpasterze diecezji.

Pierwszy piątek miesiąca to dla wielu dzień, w którym regularnie przystępują do sakramentu pokuty i pojednania. Inni w ten dzień zaplanowali sobie spowiedź wielkanocną, jeszcze inni chcieli nią poprzedzić wyjście na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Sytuacja sprawiła, że bardzo wiele osób nie ma szans na skorzystanie ze spowiedzi, a także Komunii Świętej. Co robić? Tłumaczą na stronie diecezji, bielsko-żywieccy duszpasterze. Oto najważniejsze wyjaśnienia.

Akt żalu doskonałego

Gdy nie możesz skorzystać ze spowiedzi, żałuj za swoje grzechy najlepiej, jak potrafisz, z miłości do Boga, i postanów, że wyznasz je na spowiedzi najszybciej, jak będzie to możliwe. Tak przeżyty żal usuwa wszystkie grzechy - powszednie i ciężkie.

 • Zrób rachunek sumienia. Uświadom sobie swoją słabość i grzeszność.
 • Wzbudź szczery żal za grzechy.

Skrusz swoje serce przed Bogiem, który nigdy nie przestaje cię kochać. Przeproś Go szczerze za wszystkie swoje grzechy.

Możesz skorzystać z modlitwy:

Boże, najlepszy Ojcze, Ty dałeś mi życie, uczyniłeś mnie swoim dzieckiem i posłałeś swego Syna, który przez śmierć i zmartwychwstanie zgładził grzechy świata. Na Twoją miłość nie zawsze odpowiadałem miłością. Mam teraz przed oczyma swoje grzechy. Proszę, przebacz mi wszystko, przez co oddaliłem się od Ciebie i czym skrzywdziłem moich bliźnich. Żałuję za to z całego serca. Tylko Ty możesz odpuścić mi grzechy. Bardzo Cię o to proszę. Boże kocham Cię i chcę być już zawsze z Tobą.
Jezu, ufam Tobie.

 • Postanów, że wyznasz swoje grzechy w sakramencie pokuty, jak będzie to już możliwe.

Komunia Święta duchowa

Gdy nie możesz przyjąć Jezusa w Eucharystii, przyjmij Go w Komunii duchowej. Możesz to czynić codziennie.

Módl się swoimi słowami albo powtarzaj: Jezu, wierzę w Twoją obecność pod postacią Chleba. Jezu, przyjdź do mojego serca, kocham Cię i tęsknię za Tobą. Obdarz mnie łaskami, które teraz są mi najbardziej potrzebne. Jezu, ufam Tobie.

Odpust zupełny w czasie epidemii

Dla kogo?

 • dla wiernych zarażonych koronawirusem,
 • członków ich rodzin,
 • pracowników służby zdrowia,
 • wszystkich opiekujących się zarażonymi,
 • wspierających zarażonych modlitwą

W jaki sposób go uzyskać?

 • Wzbudź intencję o przebłaganie Boga Wszechmogącego, o koniec epidemii, o ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.
 • Warunki podstawowe: stan łaski uświęcającej, a gdy jest to niemożliwe akt żalu doskonałego; modlitwy: Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo
 • Dodatkowo jeden z czynów pokutnych (uczestnictwo we Mszy Świętej w mediach, odmówienie Różańca, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Koronka do Miłosierdzia Bożego, lektura Pisma Świętego, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, inna forma pobożności.

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc.
(Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2 kwietnia 2020).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama