Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Mistrzowie Polski w sutannach na trasie narciarskiego slalomu-giganta w Wiśle

Mistrzowie Polski w sutannach na trasie narciarskiego slalomu-giganta w Wiśle przejdź do galerii

Zawody poprzedził przejazd slalomem w sutannach.  
Zawody poprzedził przejazd slalomem w sutannach.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Rozegrane na Stożku w Wiśle-Łabajowie 23. Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim odbyły się bez przeszkód, choć kapryśna aura tej zimy narciarzy nie rozpieszcza.

Alina Świeży-Sobel

|

15 lutego 2020 GOSC.PL

dodane 15 lutego 2020
aktualizacja 19 lutego 2020
2 FB Twitter
drukuj wyślij

Patronem tych zawodów od samego początku jest Jan Paweł II, teraz już święty. Czujemy jego opiekę również w tym zakresie. Tyle zawodów przez te lata trzeba było odwołać z powodu pogody, a na nasze Mistrzostwa Polski dobra pogoda była zawsze! - podkreśla ks. Damian Copek, czuwający nad organizacją zawodów.

- Trasa jest również dobrze przygotowana, więc powinno się dobrze jechać - dodał ks. Copek, zapraszając na symboliczny przejazd w sutannach, podczas którego zawodnicy nie rywalizują na czas.

Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim 2020
Gość Niedzielny

Przejazd w sutannach budził tradycyjnie spore zainteresowanie nie tylko przedstawicieli mediów oraz kibiców, ale także innych narciarzy, którzy korzystali z jednej z ostatnich okazji do szusowania. Dla wielu obserwatorów ważne było też świadectwo wspólnej modlitwy o szczęśliwy i bezpieczny przebieg narciarskiego turnieju. Modlitwę poprowadził ks. Stanisław Lasak, dyrektor salezjańskiego ośrodka rekolekcyjnego w Wiśle, który udzielił zawodnikom błogosławieństwa.

Zdobywcą złotego medalu i pucharu został również ks. Damian Copek.   Zdobywcą złotego medalu i pucharu został również ks. Damian Copek.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Ta modlitwa to dla nas oczywistość. Każde nasze działanie staramy się powierzać Bożej opiece. A przez obecność w sutannach, z modlitwą odmawianą tu, na stoku, chcemy pokazać, że Bóg obecny jest również tu, a miejsce księdza jest nie tylko przy kościele, ale może być również tutaj - tłumaczy ks. Henryk Urbaś, salezjanin, na co dzień czuwający też nad sportowym rozwojem uczniów. 

Zawody odbyły się 15 lutego. Zawodnicy przyjechali do Wisły z różnych stron Polski. Najdłuższą drogę do pokonania miał ks. Marcin Mieszczuk, który duszpasterzuje obecnie w Wejherowie. - W Gdańsku i okolicy też są księża, którzy jeżdżą na nartach, choć oczywiście miejsc do trenowania mamy mniej niż tutaj, na południu Polski. Mamy możliwość jeżdżenia w Wieżycy, a także odwiedzamy góry. Teraz też przyjechałem, żeby wziąć udział w zawodach, a przy okazji spotkać zawodników, bo niektórych poznałem już kiedyś, kiedy startowałem jeszcze jako kleryk - mówił ks. Marcin. Klerycki start zakończył zdobyciem złotego medalu i podobnie zakończył rywalizację w tegorocznej edycji Mistrzostw jako zdobywca pucharu i złotego krążka.

Zdobywca pucharu i złotego medalu, ks. Marcin Mieszczuk, przyjechał aż z Wejherowa.   Zdobywca pucharu i złotego medalu, ks. Marcin Mieszczuk, przyjechał aż z Wejherowa.
AlinaŚwieży-Sobel /Foto Gość

Po zakończonej rywalizacji, podczas której nie obyło się bez przygód na trasie i zgubionych nart, ostateczna klasyfikacja wyłoniła zwycięzców. W kategorii najstarszych księży tradycyjnie bezkonkurencyjny, dosłownie, bo jako jedyny startujący w grupie powyżej 75. roku życia, zdobywcą złotego medalu i pucharu był ks. prał. Władysław Nowobilski, emerytowany proboszcz parafii św. Maksymiliana w Ciścu na Żywiecczyźnie, słynny budowniczy kościoła jednego dnia. - Sportowa aktywność pomaga utrzymać dobrą kondycję i dalej służyć. Staram się to ciągle robić, na ile mogę. Przyjechałem tu z moimi dawnymi parafianami, żeby też mogli wziąć udział i kibicować zawodnikom. Sam na tym starcie nie poprzestanę. Jutro podobny turniej narciarski organizuje w Nowym Targu Związek Podhalan. Konkurować będą narciarz z różnych oddziałów, a ja będę sprawować dla nich Mszę św., a potem też pojadę jako zawodnik, oczywiście wspierając zdobytymi punktami najbliższy mi oddział ZP: Górali Żywieckich - mówi ks. prał. Nowobilski.

Ks. prał. Władysław Nowobilski, najstarszy zawodnik mistrzostw, znów okazał się bezkonkurencyjny!   Ks. prał. Władysław Nowobilski, najstarszy zawodnik mistrzostw, znów okazał się bezkonkurencyjny!
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W kolejnej kategorii wiekowej na podium stanęli: ks. Henryk Urbaś SDB, o. Dobrosław Mężyk OFM i ks. Jan Dewera. Jak przypominał ks. Copek, o. Dobrosław był przed laty jednym z inicjatorów tych zawodów i wiele razy w nich zwyciężał. - W tym roku przytrafiła się kontuzja - tłumaczył swoją drugą lokatę franciszkanin. A zwycięstwo w tej kategorii zdobył tym razem ks. Urbaś. 

W kolejnej kategorii  zwyciężył ks. Damian Copek, który zdobył też najlepszy czas całych zawodów. Drugie miejsce zajął o. Cyrus Kucharski OFM, a  trzeci był ks. Paweł Oskwarek z Karpacza, który obecnie pracuje we Włoszech. 

W następnej grupie młodszych księży pierwszy był ks. Marcin Mieszczuk z Wejherowa, a drugie miejsce zajął ks. Szymon Kos. Wśród najmłodszych księży złoty medal i puchar odebrał ks. Kamil Kiełkowski.

Wśród szafarzy pierwsze miejsce zdobył Dariusz Kępiński z Wrocławia, drugi był Andrzej Staniek z Katowic-Bogucic, trzeci - Antoni Berger z Bierunia. Wraz z Dariuszem Kępińskim, szafarzem z parafii św. Augustyna we Wrocławiu, na zawody przyjechała cała rodzina. Żona i córka były w tym roku jedynymi kobietami, które wystartowały w kategorii rodzinnej, a 9-letni Tadziu Kępiński był najmłodszym uczestnikiem tych zawodów.

Ks. Henryk Urbaś na podium stanął wraz z o. Dobrosławem Mężykiem i ks. Janem Dewerą.   Ks. Henryk Urbaś na podium stanął wraz z o. Dobrosławem Mężykiem i ks. Janem Dewerą.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podziękowania księża złożyli wszystkim, którzy wsparli organizację zawodów. Otrzymał je m.in. Witold Pruski, gospodarz ośrodka narciarskiego w Wiśle-Łabajowie, a także Antoni i Karolina Bergerowie, wuefiści z Bierunia, którzy przyjechali z trzema synami i pomogli w przeprowadzeniu sportowej rywalizacji. Dwaj z nich - Franciszek i Jan - stanęli na podium w kategorii rodzinnej, zajmując drugie miejsce. Na trzecim znaleźli się Witold i Paweł Kowol, a pierwsze miejsce zdobyli Albert i Piotr Zientek. 

W tym roku dyplomy otrzymali też najwierniejsi kibice narciarzy w sutannach: Wiesława Rapacz i Jan Makosz. Dla zawodników i sympatyków organizatorzy przygotowali też pamiątkowe kubeczki z podobizną św. Jana Pawła II. 

« ‹ 1 › »
23. Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim - Wisła 2020

Foto Gość DODANE 15.02.2020 AKTUALIZACJA 17.02.2020

23. Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim - Wisła 2020

​W Wiśle-Łabajowie 15 lutego już po raz 23. rywalizowali na Stożku alpejczycy w koloratkach. Tradycyjnie zawody poprzedził wyczekiwany przez kibiców i media zjazd slalomem w sutannach. W narciarskiej rywalizacji o Puchar św. Jana Pawła II uczestniczyli nie tylko księża i zakonnicy, ale także świeccy, którzy walczyli o medale w dwóch kategoriach: dla nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii oraz rodzinnej. W tej ostatniej startowały pary spokrewnionych ze sobą zawodników. Puchary i medale wręczali organizatorzy: ks. Damian Copek i ks. Szymon Kos.  
TAGI:
  • KS. DAMIAN COPEK
  • KS. SZYMON KOS
  • MISTRZSTWA POLSKI KSIĘŻY I KLERYKÓW
  • NARCIARSTWO ALPEJSKIE
  • WISŁA-ŁABAJÓW

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X