Nowy numer 14/2020 Archiwum

Urodzona w piekle

W niedzielę 26 stycznia byli więźniowie nazistowskiego obozu dzielili się swoimi relacjami.

Jedną z nich była Stefania Wernik z Osieka, która była więźniarką KL Auschwitz-Birkenau z numerem obozowym 89 136.

Numer wytatuowano jej na lewej nodze, bo na maleńkiej rączce się nie mieścił. Była więźniarką od pierwszego dnia życia: urodziła się w obozie w listopadzie 1944 r. i przeżyła w nim 3 miesiące. Jej mama, Anna Piekarz, w obozie otrzymała numer 70 414, a ona sama, jako niemowlę, trafiła na badania u dr. Mengele. – Mogę to zawdzięczać jedynie Panu Bogu, że ocalił mnie i moją mamę – mówiła

O tym, jak skrajnie wycieńczona, ważąca 28 kg, mama pani Stefanii 27 stycznia 1945 r. przewróciła taboret i umieściła w nim zawinięte w koc dziecko, a następnie wędrowała kilkanaście kilometrów, ciągnąc taboret po śniegu, piszemy więcej na stronie: bielsko.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama