W ośmioletniej historii najmłodszego zakonu rycerskiego świata - Rycerzy św. Jana Pawła II - jeszcze nigdy podczas jednej uroczystości nie przyjęto aż tylu kandydatów, co w uroczystość Chrystusa Króla w pallotyńskim kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej.
Bielsko-żywiecka komandoria jest siedemnastą w kraju. Nigdy jeszcze podczas jednej ceremonii nie przyjęto do zakonu aż tylu kandydatów, co w parafii pallotyńskiej!
Chorągiew to najmniejsza jednostka organizacyjna zakonu. Tworzy ją - za zgodą proboszcza - co najmniej sześciu rycerzy. Chorągwie przynależą do komandorii, czyli struktury diecezjalnej. Ta z kolei do prowincji krajowej. Bielsko-żywieckim komandorem Rycerzy św. Jana Pawła II został Benon Wylegała. To dzięki niemu wspólnota trafiła do diecezji. Przed sześcioma laty był współinicjatorem Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego. Przez ten czas z filmowymi rekolekcjami odwiedził ponad 300 parafii w całej Polsce.
- Spotkałem tysiące wspaniałych ludzi. Ale w funkcjonujących tam wspólnotach zauważyłem jedną cechę - brak mężczyzn, którzy w sposób zdecydowany i odważny mogliby zaświadczyć publicznie o swojej wierze, o tym, że są wierzącymi katolikami - mówi B. Wylegała.
Każdy nowy Rycerz św. Jana Pawła II przyjął pektorał i różaniec.Tak myślał, póki z maryjnymi rekolekcjami nie trafił do jednej z parafii poznańskich, gdzie poznał mężczyzn z zakonu Rycerzy św. Jana Pawła. - To ogólnopolskie, publiczne stowarzyszenie świeckich mężczyzn, katolików, którzy idą za Jezusem na wzór św. Jana Pawła II. Łączy nas wiara, którą zyskaliśmy w Kościele rzymskokatolickim i chcemy odważnie, odpowiedzialnie świadczyć o niej. Staramy się formować w duchu katolickim oraz kultywować pamięć i nauczanie papieża-Polaka. Jesteśmy przecież ostatnim pokoleniem, które pamięta Ojca Świętego - to nasze zobowiązanie wobec naszych dzieci i wnuków - dodaje odpowiedzialny za rycerzy w diecezji bielsko-żywieckiej, zachęcając mężczyzn z diecezji do odwagi w podążaniu drogą Rycerzy św. Jana Pawła II.
Do swojego grona rycerze zapraszają mężczyzn, katolików - także tych bardzo zajętych na co dzień - którym zależy na uporządkowaniu modlitwy indywidualnej i rozwoju duchowym. Spotykają się raz w miesiącu. - Udział w innych grupach i wspólnotach nie jest przeszkodą. Nasza formacja uzupełnia je, a nie wyklucza - wyjaśnia Benon Wylegała.
Zainteresowani powołaniem wspólnot rycerskich w swoich parafiach, bądź wstąpieniem do formacji mogą się kontaktować z B. Wylegałą telefonicznie: 535 618 515 lub mejlowo: kontakt@fre.ewangelizacja.info.