Nowy numer 48/2020 Archiwum

Krewniaczki Pana Boga

Przed 30 laty przybyły do Polski, do Tuchowa, z włoskiego miasta Scala. Po trzech latach życia w tymczasowym mieszkaniu swój dom znalazły na wzgórzu Trzy Lipki w Starym Bielsku. To tu w niedzielę 29 września urodzinowo świętowali z nimi liczni bielszczanie.

Wyróżniają je ciemnoczerwone habity – znak miłości Boga, którą chcą głosić wszystkim, zwłaszcza zagubionym, samotnym i smutnym. W 1989 r. w sanktuarium MB Tuchowskiej polskie kontemplacyjne siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, rozpoczęły swoją misję w ojczyźnie.

7 sierpnia 1992 r. przywitała je nasza diecezja. Klasztor i kościół na wzgórzu Trzy Lipki są ich pierwszym i jedynym domem w Polsce.

Dokładnie 30 lat po przybyciu do Polski – 29 września – siostry świętowały podczas Mszy św. razem z licznymi bielszczanami. Liturgii przewodniczył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała warszawskiej prowincji redemptorystów, a wraz z nim koncelebrowali: o. Andrzej Kowalski CSsR, który był przez wiele lat kapelanem sióstr, i o. Jarosław Liebersbach CSsR – aktualny kapelan.

W homilii, odwołując się do fragmentu Ewangelii o bogaczu i biedaku Łazarzu, o. Dariusz Paszyński zaprosił do rozważań koncentrujących się wokół tych dwóch postaci oraz świętujących sióstr. Zwrócił uwagę, że bogacz został potępiony nie za to, że był bogaty, nie za to, co zrobił, ale za to, czego nie zrobił: za brak miłości. Mówiąc o Łazarzu, redemptorysta zauważył, że w odróżnieniu od bogacza ma on imię, ma tożsamość i godność.

– Byłem w grupie tych 120 kleryków, razem z o. Jarosławem i o. Andrzejem, którzy witali siostry. Cieszyliśmy się z ich przybycia. Nie wiedzieliśmy, jak Opatrzność Boża pokieruje ich krokami – wspominał zakonnik, dziękując siostrom za dobro, które dokonuje się przez ich modlitwę, a także za świadectwo życia, polegające na słuchaniu słowa Bożego i wypełnianiu go w codzienności.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama