Nowy numer 22/2023 Archiwum

Zmarł ks. prał. Stanisław Jasek

W dniu swoich imienin, w środę 18 września, w 56. roku kapłaństwa i 83. roku życia, odszedł do Pana śp. ks. prałat Stanisław Jasek, emerytowany proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach, laureat Nagrody im. ks. Józefa Londzina, przyznawanej przez starostę bielskiego i honorowy obywatel gminy Buczkowice.

Ks. prał. Jasek urodził się 20 maja 1937 r. w Węglówce. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 r. w katedrze na Wawelu z rąk bp. Karola Wojtyły.

Jako wikariusz pracował w parafiach w Bulowicach, Milówce, w Krakowie-Podgórzu. W 1974 r. podjął zadania proboszcza w Rycerce Górnej, a w 1977 r. został proboszczem w Buczkowicach, gdzie pracował przez 35 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2012 r. Po opuszczeniu parafii w Buczkowicach zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

Odchodząc z Buczkowic, pozostawił po sobie dobrą pamięć jako kapłan wielkiego serca, a przy tym dobry gospodarz parafii. W ciągu 35 lat pod jego przewodnictwem rozbudowany został kościół, uporządkowano cmentarz, wybudowano kaplicę cmentarną, salki katechetyczne, budynek probostwa. Z równym zaangażowaniem troszczył się o słabych i ubogich, o osoby niepełnosprawne. W Buczkowicach także podziękował Bogu za 50 lat kapłaństwa.

W 1984 r. otrzymał godność kanonika, a w 1994 r. został uhonorowany tytułem prałata. Od 1992 r. sprawował przez 20 lat funkcję dziekana dekanatu łodygowickiego. W 2012 r. z rąk starosty bielskiego Andrzeja Płonki odebrał Nagrodę im. ks. Józef Londzina.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się w sobotę 21 września w jego rodzinnej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce (gmina Wiśniowa, powiat myślenicki). O godz. 10.00 rozpocznie się Różaniec, a o 10.30 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy