Po raz 18. bielszczanie modlili się za swoje miasto razem z parlamentarzystami i władzami samorządowymi w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Coroczne spotkani było także udziałem Bielska-Białej w ogólnopolskiej akcji Polska pod Krzyżem.
Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Starym Bielsku co roku jest miejscem Mszy św. o błogosławieństwo dla miasta, którą przygotowują duszpasterze - z ks. proboszczem Zygmuntem Siemianowskim - i mieszkańcy parafii św. Stanisława BM. W ubiegłych latach modlącym się towarzyszyły już nieraz silny wiatr, deszcz, burze, błyskawice, a dziś mogli się cieszyć piękną, słoneczną pogodą.
Przedstawiciele władz, jak co roku, modlili się z mieszkańcami Bielska-Bialej pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia.W tym roku w organizację spotkania włączyli się także członkowie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. W ramach ogólnopolskiej akcji Polska pod Krzyżem, przed Mszą św. zaprosili do modlitewnego czuwania: poprowadzili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, bolesną część Różańca Świętego oraz Litanię Narodu Polskiego. Dzięki staraniom DIAK na Trzy Lipki z parafii św. Maksymiliana w Aleksandrowicach trafiły relikwie Krzyża Świętego.
Duszpasterze bielskich parafii, którzy celebrowali Eucharystię na wzgórzu Trzy Lipki.Wśród liczniejszej niż zazwyczaj wspólnoty uczestników liturgii była także grupa około stu wiernych z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy ze swoim proboszczem, ks. prałatem Marcinem Aleksym, przyszli pieszo, celebrując po drodze nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Kontynuują w ten sposób tradycję, którą zapoczątkował poprzednik ks. Aleksego - ks. prałat Krzysztof Ryszka.
Po czuwaniu przygotowanym przez DIAK, rozpoczęła się Msza św, sprawowana pod przewodnictwem ks. prałata Marcina Aleksego przez księży dekanatu Bielsko-Biała II (starobielskiego), z dziekanem ks. prałatem Stanisławem Wawrzyńczykiem. Kazanie, odwołujące się do historii Polski, chrześcijańskiej tradycji i wartości krzyża w naszej ojczyźnie, wygłosił ks. Piotr Leśniak, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł.
Bielszczanie podczas Mszy św. na wzgórzu Trzy Lipki, pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia.- Krzyż Jezusa Chrystusa - czy ten złożony na ołtarzu, postawiony na szczytach górskich czy zawieszony na twojej szyi siostro, bracie; wykonany z cennego kruszcu, złota czy srebra, z drewna oliwnego czy winnej latorośli - oto krzyż Pana: "Uchodźcie Jego przeciwnicy, zwyciężył lew z pokolenia Judy, potomek Dawida" - mówił duchowny, dodając, iż krzyż Jezusa Chrystusa jest obecny w historii naszego państwa od jego początku: - Polska ma swój rodowód chrześcijański od 1050 lat. Zaczęło się właśnie pod krzyżem, nad jeziorem lednickim. Krzyż był znakiem zwycięstwa w dłoniach Mieszka I; ten sam krzyż - w rękach obrońcy Jasnej Góry, o. Augustyna Kordeckiego, a także ten sam krzyż, ukazywany na sztandarach wojsk polskich. Nie tak dawno, 12 września, obchodziliśmy 336. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, a za równe 11 miesięcy - 14 sierpnia 2020 roku, będziemy wspominać jeszcze inne zwycięstwo, to sprzed 100 laty, którego symbolem jest 27-letni kapłan ks. Ignacy Skorupka - również z krzyżem w dłoni. Poniósł śmierć 14 sierpnia, a następny dzień był dniem zwycięstwa wojska polskiego.
Jak podkreślił ks. Leśniak, w świecie, w którym żyjemy, tak bardzo niepewnym i nieprzewidywalnym, jedno jest pewne - w tym znaku zwyciężymy,
Pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia bielszczanie spotkali się po raz 18.Tuż przed błogosławieństwem ks. Marcin Aleksy mówił o dwóch pięknych, ale odmiennych widokach, jakie towarzyszyły uczestnikom Eucharystii: - Wy przez cały czas mieliście to szczęście patrzeć na krzyż - krzyż zwycięstwa, krzyż naszego zbawienia. Mogliście podziwiać zachodzące słońce - mówił zgromadzonym przed ołtarzem. - A my, księża, mogliśmy podziwiać piękno naszego Beskidu, naszych gór. Ale bliżej, jeszcze piękniejszym widokiem byliście wy wszyscy tutaj zgromadzeni przy ołtarzu. Dziękuję wam za tak liczną obecność. W sposób tak piękny i pobożny uczestniczyliście i sprawowaliście wraz ze mną tę Eucharystię. Dziękuję za Polskę pod Krzyżem! - podkreślił ks. Aleksy.
Podczas modlitewnego spotkania każdy mógł uczcić relikwie Krzyża Świętego.