Nowy numer 04/2020 Archiwum

Edyta była granicą

– Są ludzie, do których zło dochodzi, ale już nie może pójść dalej. Ono się na nich zatrzymuje – mówił w Oświęcimiu abp G. Ryś..

Około stu młodych z Rosji, a także pielgrzymi z Niemiec i Polski modlili się w oświęcimskim Karmelu 9 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św.  Edyty Stein.

Rosjanie przyjechali z bp. Clemensem Pickelem z Saratowa – przewodniczącym rosyjskiego episkopatu. Biskup celebrował Mszę św., wieńczącą dzień modlitwy i spotkań ze świętą, przygotowany przez ks. Manfreda Deselaersa i Centrum Dialogu i Modlitwy.

Przy ołtarzu stanęli także abp Grzegorz Ryś z Łodzi, który wygłosił homilię, bp Piotr Greger, prowincjał karmelitów o. Tadeusz Florek OCD oraz liczni kapłani. Biskup Pickel zaznaczył: – Pod koniec drugiego dnia naszego pobytu w Oświęcimiu wolałbym milczeć, ponieważ to miejsce jest tak święte.Życzę wszystkim uczestnikom liturgii, byśmy na tej Mszy św. przyjęli słowo Boże sercem, w milczeniu.

Abp Ryś przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który nazwał Edytę „słupem granicznym”: – Są ludzie, do których zło dochodzi, ale już nie może pójść dalej. Ono się na nich zatrzymuje. Oni są granicą zła, wyznaczoną przez Boga. Edyta była takim słupem granicznym. Zagłada się na niej zatrzymała, ponieważ nie miała dostępu do jej wnętrza. Na to straszne zło odpowiedziała radykalną miłością – darem z siebie samej.

Na koniec liturgii o. Florek zaznaczył, że Auschwitz było miejscem, gdzie „człowiek nienawidził, mścił się i zabijał, ale też gdzie potrafił przebaczyć, być dobrym jak chleb, nieść innym nadzieję i miłość”. Dziękował oświęcimskim karmelitankom za ich modlitwę i świadectwo miłości do Pana Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama