Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Abp Ryś w Karmelu: Edyta była takim słupem granicznym

Abp Ryś w Karmelu: Edyta była takim słupem granicznym przejdź do galerii

- Nie uratowała Żydów, ale uratowała człowieka - uratowała Europejczyka, uratowała człowieka wykształconego, pokazała, że wykształcenie jest siłą, która powstrzymuje od niegodziwości. Uratowała człowieczeństwo Niemców i uratowała chrześcijan - mówił w Oświęcimiu abp Grzegorz Ryś o św. Edycie Stein.

Abp Grzegorz Ryś, bp Piotr Greger i bp Clemens Pickel - przewodniczący Eucharystii ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża, w oświęcimskim Karmelu.  
Abp Grzegorz Ryś, bp Piotr Greger i bp Clemens Pickel - przewodniczący Eucharystii ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża, w oświęcimskim Karmelu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Około stu młodych z Rosji, a także młodzi pielgrzymi z Niemiec i Polski razem modlili się w oświęcimskim Karmelu 9 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD - Edyty Stein - z pochodzenia Żydówki, która po nawróceniu przyjęła chrzest w Kościele katolickim i została karmelitanką. Zginęła w Auschwitz prawdopodobnie 9 sierpnia 1942 r. Jej ciało zostało spalone. W 1999 roku Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

Młodzi Rosjanie przyjechali z bp. Clemensem Pickelem, przewodniczącym rosyjskiego episkopatu i ordynariuszem diecezji św. Klemensa w Saratowie. Biskup przewodniczył Mszy św. wieńczącej cały dzień modlitwy i spotkań ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża, przygotowany przez ks. Manfreda Deselaersa i Centrum Dialogu i Modlitwy.

Przy ołtarzu wraz z bp. Pickelem stanęli także metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który wygłosił homilię i biskup Piotr Greger oraz prowincjał karmelitów bosych o. Tadeusz Florek OCD, przeor z Wadowic o. Grzegorz Irzyk OCD i liczni kapłani - m.in. z dekanatu oświęcimskiego z ks. dziekanem Fryderykiem Tarabułą. Wszyscy modlili się w intencji mieszkańców Europy.

Uroczystości w 77. rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.   Uroczystości w 77. rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Witając wszystkich w imieniu bpa Romana Pindla, bp Piotr Greger zauważył: - Św. Teresa Benedykta, Edyta Stein, męczennica Oświęcimia, przyjęła Ewangelię dosłownie. Oddana bezgranicznie Bożej prawdzie, z ogromną powagą i na serio, potraktowała słowa arcykapłańskiej modlitwy Chrystusa: "A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie". Świętość realizuje się na drodze miłości, która z kolei podporządkowana jest logice kierowanej przez Bożego Ducha. Świadectwem tego są słowa, które wyszły spod pióra św. Teresy Benedykty od Krzyża: "Panie, niech się dzieje Twoja wola. Jestem gotowa, choćby nawet tu, na ziemi, moje życie nigdy nie zaznało pokoju. Jesteś Panem czasu i wszystko jest Twoje. I kiedy jest Twoje. Potem Twoje wieczne Teraz stanie się moim”.

Na początku sprawowanej po łacinie liturgii, bp Pickel zaznaczył: - Pod koniec drugiego dnia naszego pobytu w Oświęcimiu, wolałbym milczeć, ponieważ to miejsce jest tak święte. Życzę wszystkim uczestnikom liturgii, byśmy na tej Mszy przyjęli słowo Boże sercem, w milczeniu.

Bp Clemens Pickel z Rosji przewodniczył Mszy św. ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża w oświęcimskim Karmelu.   Bp Clemens Pickel z Rosji przewodniczył Mszy św. ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża w oświęcimskim Karmelu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii abp Grzegorz Ryś powiązał przeczytanie słowo Boże z losami życiowymi Edyty Stein. Przypominając historię królowej Estery, która zatrzymała zagładę Żydów, abp Ryś zauważył, że: - Edyta Stein nie zatrzymała zagłady Żydów. Po jej śmierci Żydzi byli nadal zabijani. A jak było po śmierci Jezusa? Czy po śmierci Jezusa ludzie przestali się zabijać? Przestali się nienawidzić? Przestali się okradać? Nie… Czy Jezus umarł na darmo?  Czy Edyta umarła na darmo...? Ona zatrzymała zagładę, wpisując się w dzieło naszego Pana. Nie uratowała Żydów, ale uratowała człowieka. Uratowała Europejczyka, uratowała człowieka wykształconego, pokazała, że wykształcenie jest siłą, która powstrzymuje od niegodziwości. Ona uratowała człowieczeństwo Niemców - była niemiecką patriotką w czasie I wojny światowej - ona uratowała chrześcijan.

« ‹ 1 2 › »
77. rocznica śmierci  św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein - w Oświęcimiu

Foto Gość DODANE 13.08.2019 AKTUALIZACJA 13.08.2019

77. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein - w Oświęcimiu

W 77. rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża OCD - Edyty Stein, 9 sierpnia w oświęcimskim Karmelu odbyły się uroczystości ku jej czci, z udziałem ok. 100 młodych z Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji z bp. Clemensem Pickelem, przewodniczącym rosyjskiego episkopatu i ordynariuszem diecezji św. Klemensa w Saratowie. Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęli także: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i biskup Piotr Greger, prowincjał karmelitów bosych o. Tadeusz Florek OCD oraz liczni duszpasterze z Oświęcimia i nie tylko.  

Urszula Rogólska

|

GOSC.PL

publikacja 13.08.2019 22:36

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP GRZEGORZ RYŚ
  • ABP RYŚ
  • BIELSKO, EDYTA STEIN, OŚWIĘCIM
  • BISKUP PIOTR GREGER
  • BP CLEMENS PICKEL
  • BP PIOTR GREGER
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • EDYTA STEIN
  • KARMEL
  • KARMELITANKI
  • KARMELITANKI BOSE
  • OŚWIĘCIM
  • ROCZNICA ŚMIERCI
  • ŚW. TERESA BENEDYKTA
  • ŚW. TERESA BENEDYKTA OD KRZYŻA

Polecane w subskrypcji

  • Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Przepis na kampanię. Co decyduje o zwycięstwie w wyborach?
  • George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
    • Rozmowa
    • ks. Rafał Skitek
    George Weigel dla „Gościa Niedzielnego”: Przyszłość świata może istnieć bez Chrystusa, ale będzie to przyszłość bardzo ponura
  • Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
  • Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
    • Franciszek Kucharczak
    Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X