Współorganizatorami konferencji byli naukowcy z Komisji do spraw Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich PAN, a także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Całość koordynował ks. prof. Józef Budniak, uczestnikom debaty gościny udzielili cieszyńscy bonifratrzy, a jej zwieńczeniem była modlitwa o pokój w rotundzie św. Mikołaja. W części poświęconej misjom św. Cyryla i św. Metodego oraz obecności tej tradycji w różnych Kościołach, a także śladach tej misji obecnych na Śląsku Cieszyńskim, wykłady wygłosili: bp Jan Kopiec z Gliwic, prof. dr hab. Paweł Leszczyński z Gorzowa Wielkopolskiego, ks. dr hab. Walerian Bugel z Ołomuńca i ks. dr Mikołaj Dziewiatowski z prawosławnej parafii w Sosnowcu. O św. Melchiorze mówili: dr hab. Wiesław Gnojniczek i ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doc. dr hab. Ondrej Stefanak z Nitry oraz dr hab. Jerzy Sojka, który przedstawił luterańską refleksję na temat męczeństwa. Jak zaznaczył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, w województwie śląskim patronem roku 2019 został św. Melchior Grodziecki, a uchwała radnych miała na celu spopularyzowanie postaci cieszyńskiego świętego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Czytasz fragment artykułu
Subskrybuj i czytaj całość
już od 14,90 zł








