Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spadkobiercy św. Piotra

Za 700 lat miejscowości i 75 lat parafii dziękowali zgromadzeni w pietrzykowickim kościele pod przewodnictwem bp. Romana Pindla mieszkańcy i przedstawiciele władz.

Sięgając do pochodzenia nazwy miejscowości, bp Pindel wskazywał, że jej pierwsze brzmienie oznaczało „wieś Piotra” i odnosiło się nie tylko do konkretnej osoby o imieniu Piotr czy Pietrzyk, ale do św. Piotra. Jak podkreślił, wprawdzie samodzielna parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach była erygowana dopiero w 1944 r., jednak przez wieki tutejsi mieszkańcy znajdowali się pod duchową opieką proboszczów ze Starego Żywa czy Łodygowic. Ich wiara rosła, co potwierdzały powołania kapłańskie z Pietrzykowic, liczniejsze niż w innych parafiach.

– Znakiem żywotności parafii są silne wiarą rodziny. To na dzisiejszych rodzicach spoczywa odpowiedzialność za to, jakie są; jakie będą w nich miłość, wychowanie dzieci i przygotowanie ich do samodzielnego życia. Trzeba więc prosić, aby skutecznie była przekazywana tutaj wiara, ale także miłość i odpowiedzialność za rodzinę, za dobro wspólne tej społeczności. W ten sposób też sława Pietrzykowic, wsi św. Piotra, zawsze będzie rosła – mówił bp Pindel. Podczas dziękczynnej Mszy św. proboszcz ks. kan. Jan Goryl szczególnie serdecznie powitał delegację przybyłych z Kudowy-Zdroju dawnych mieszkańców Pietrzykowic. – Przyprowadziła nas tu pamięć przodków – mówiła przedstawicielka Barbara Midor-Burak.

Po dziękczynnej Mszy św. bp Pindel odsłonił tablicę upamiętniającą 700-lecie Pietrzykowic, a w sali OSP historyk Jacek Kachel wygłosił prelekcję o dziejach miejscowości.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym zaprezentowano wystawę starych fotografii i prac nagrodzonych w konkursie „Pietrzykowice jutra”. Ukazał się też „Jubileuszowy album z życiorysami pietrzykowian”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama