Nowy numer 03/2020 Archiwum

Wzór kapłaństwa

Ksiądz prał. Jan Marszałek był bohaterem prelekcji, jaką w Książnicy Beskidzkiej wygłosił historyk Jacek Kachel.

W swej opowieści, bogato ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami i kopiami dokumentów, przytoczył te wydarzenia z życia ks. Marszałka, które najlepiej oddawały jego charakter i ilustrowały jego postawę.

Jak podkreślał, nieustające szykany i ataki komunistycznych władz nie miały najmniejszych podstaw w ewentualnych wystąpieniach księdza na tematy ideologiczne, a wynikały jedynie z faktu konsekwentnego wcielania w parafialne życie Bożych przykazań. – To był efekt jego sprzeciwu wobec pijaństwa, ale też efekt przyciągania tłumów na pierwszopiątkowe nabożeństwa czy pełnionych od piątej rano dyżurów w konfesjonale, by parafianie przed pracą mogli przyjść do spowiedzi i na Mszę św. – tłumaczył prelegent.

Jak dodawał, ks. Marszałek był w bliskim, prywatnym kontakcie z kard. Karolem Wojtyłą, który często odwiedzał Łodygowice. – Nigdy jednak nie obnosił się tą zażyłością i zawsze okazywał należny szacunek – mówił Jacek Kachel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama