Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wisi w powietrzu

Czy rozmowy o XIII-wiecznym Mistrzu Eckharcie to jedynie wspominki z dawnych czasów? Nie! O tym, jak aktualne mogą być dziś odkrycia niemieckiego mistyka dla wierzącego chrześcijanina, opowiadał w Hermanicach o. Krzysztof Pałys OP.

Gościem Dominikańskiej Szkoły Wiary w Hermanicach 18 maja był o. Krzysztof Pałys, który zaprosił na wykład: „Kiedy mistyka unosi się w powietrzu. Granice poznania Boga u Mistrza Eckharta”. Mistyka w znaczeniu eckhartowskim to po prostu… doświadczenie miłości Pana Boga.

Dominikanin przybliżył rzeczywistość życia ludzi w XIII w., kiedy to „mistyka wisiała w powietrzu” – narastała tęsknota za Bogiem, bo otaczający świat nie dawał spełnienia ani pokoju.

Kapłan podkreślał, że nauczanie Eckharta jest mocno zakorzenione w codzienności – dobrą religijność poznaje się nie po tym, co się dzieje na modlitwie, ale po tym, co się dzieje po niej. Człowiek, który nie wnosi obecności Boga w codzienność, nie dojdzie do Niego. Sama modlitwa to… tracenie. Trwając w Bożej obecności, człowiek odkrywa, że odchodzą złość, obawy, urazy, a nawet strach przed śmiercią. – Schodząc w głąb gąszczu zmartwień, odkrywamy swoją najlepszą tożsamość, która była zakryta – Jezusowy pokój – mówił o. Pałys, zaznaczając: – Jeśli chcesz usłyszeć głos Mistrza Jezusa, musisz wyciszyć w sobie wszystkie pozostałe głosy.

Kolejne spotkanie w Hermanicach odbędzie się 8 czerwca o 15.00. Ojciec Janusz Pyda OP będzie mówił na temat: „Czy Bóg stałby się człowiekiem, gdyby człowiek nie zgrzeszył?”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL