Nowy numer 03/2020 Archiwum

Pokochać piękno nauki

Prof. dr hab. Stanisław Sroka, prodziekan Wydziału Historycznego UJ, organizator gali w Collegium Novum.

Alina Świeży-Sobel: Od dwóch lat mocno angażuje się Pan w projekt „Naprawdę warto się uczyć”...

Stanisław Sroka: Myślę, że to bardzo interesujący program, poprzez który staramy się młodym ludziom pokazać wagę edukacji. To ważne zwłaszcza dzisiaj, kiedy większość młodych ludzi korzysta z najnowszych osiągnięć techniki, ale niestety tylko jako konsumenci. Nie potrafią wykorzystać tych środków do zdobycia wiedzy. Dzięki tej uroczystości staramy się promować najlepszych uczniów, a poprzez udział w obozie naukowym będą oni mogli poznać naukę, spotkać się z naukowcami i odnaleźć w tym siebie. I być może w przyszłości to ich portrety zastąpią w tej auli podobizny obecnych profesorów.

Jakie będą owoce tych starań?

To jest dopiero druga edycja. Mamy jednak nadzieję, że w kolejnych latach będzie możliwa kontynuacja tego programu, który stanie się stałym punktem w życiu zarówno Gilowic, jak i Wydziału Historycznego UJ, który temu wszystkiemu patronuje. Chcemy pokazać, że warto się uczyć i zachęcać do tego młodych ludzi, ściągać ich z kanapy – jak to mówił papież Franciszek – pokazując im piękno nauki, szukania prawdy.

Jako organizator gali zaprasza Pan nie tylko uczniów.

Wśród gości są co roku rodacy z Gilowic, którzy wiele osiągnęli, sprawują odpowiedzialne funkcje i urzędy państwowe. Oni zachęcają swoim przykładem. Mamy nadzieję, iż spotkanie z tymi osobami spowoduje, że młodzi zapamiętają tę uroczystość. Nie wiem, jak to się przełoży na ich życie czy kariery zawodowe, ale robimy wszystko, aby efekt był pozytywny. I by po latach to oni stanęli w progach uniwersytetu jako ludzie nauki.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama