Tu wierni mają możnych orędowników swoich modlitw, a ich grono wciąż się poszerza. Pierwszym niezmiennie pozostaje patron kościoła, całego miasta i ojczyzny: męczennik, apostoł Polesia.
W życie parafii św. Andrzeja Boboli mocno wpisały się dwa historyczne wydarzenia. Pierwszym było założenie w 1905 r. Domu Rekolekcyjnego św. Józefa. Ośrodek ten stanowił odpowiedź na wezwanie papieża Leona XIII, zaniepokojonego zagrożeniem ze strony ideologii komunistycznej dla środowisk robotniczych. Działalność rekolekcyjna adresowana była właśnie do tej grupy wiernych. Po II wojnie światowej, podczas której Niemcy w odebranym jezuitom domu utworzyli jeden z podobozów KL Auschwitz, prawowici gospodarze wrócili na swoje miejsce, a ich posłudze, choć radykalnie ograniczanej przez komunistyczne władze, przyświecał pierwotny cel, by prowadzić ludzi do Boga.
Drugim historycznym faktem były pamiętne peregrynacje relikwii św. Andrzeja Boboli po jego kanonizacji w 1938 r., kiedy przewożono je z Rzymu do Warszawy. W ubiegłym roku w Czechowicach-Dziedzicach odbywały się obchody 80. rocznicy tamtego spotkania ze św. Andrzejem Bobolą, które mocno zapisało się w ludzkich sercach. Dlatego kiedy rozpoczęła się budowa nowego kościoła, patronem świątyni i parafii został właśnie św. Bobola.
– Mamy poczucie, że wybrał sobie to miejsce. W 1999 r. został ogłoszony również patronem miasta Czechowice-Dziedzice i w tym roku dziękujemy wraz z mieszkańcami za 20 lat tego patronatu – mówi o. Baran, proboszcz parafii. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę 19 maja i rozpoczną się od Mszy św. o 11.30, po której ulicami miasta do kościoła NMP Królowej Polski przejdzie procesja z relikwiami patrona. O 15.00 na placu św. Jana Pawła II program na cześć św. Boboli zaprezentują: chór Lutnia z Ligoty, Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento oraz chór Bobolanie, a o 17.00 koncertować będzie zespół Arka Noego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się