Nowy Numer 16/2019 Archiwum

Pod opieką świętych

Jest zaliczana do najstarszych wspólnot naszej diecezji – wraz z tą bestwińską. Wielkie są tu i szacunek dla dziedzictwa, i współczesna potrzeba orędownictwa patronów.

W tradycji przetrwała legenda, według której Dankowice znalazły się na trasie misyjnej wędrówki św. Wojciecha, zmierzającego do Prus. Zapisana w dokumentach diecezji historia tutejszej parafii sięgać może nawet 1100 roku. Historycy różnie oceniają tę pierwszą wzmiankę, podkreślając jednocześnie pełną wiarygodność znacznie późniejszego zapisu – w wykazach świętopietrza zachowanych w archiwach watykańskich. Potwierdza on, że w 1326 r. w Dankowicach parafia już była i miała swego plebana. Niezależnie od dat nie ulega wątpliwości, że rodowód tej chrześcijańskiej wspólnoty sięga bardzo odległej przeszłości.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL