Nowy numer 32/2022 Archiwum

Męka na płótnie

W piątkowy wieczór 29 marca wierni obecni w bielskim kościele przy dworcu wyruszyli w wyjątkową Drogę Krzyżową.

Na zaproszenie duszpasterzy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa gościł w niej Krzysztof Sadło – przewodnik z Centrum Jana Pawła II w Krakowie i znajdującej się tam wystawy o Całunie Turyńskim: „Kim jest Człowiek z całunu?”.

– W czasie Wielkiego Postu próbujemy zbliżyć się do męki Pańskiej, żeby ją poznać, rozważyć i przede wszystkim odnieść do naszego życia – mówił ks. proboszcz Marcin Aleksy, witając przybyłych.

Krzysztof Sadło zaprosił do rozważań, jednocześnie przedstawiając najnowsze badania naukowe nad lnianym płótnem o wymiarach 4,4 m na 1,1 m. Prelekcji towarzyszyła kopia całunu, do której każdy mógł podejść i – niczym św. Tomasz – z bliska zobaczyć utrwalone ślady cierpień Jezusa.

Wykładowca przedstawił historię płótna, mówił o obecnych na nim uszkodzeniach, o fotograficznych odkryciach, (nieudanych) próbach wykonania jego reprodukcji dla obalenia tezy o nadprzyrodzoności jego pochodzenia, ale przede wszystkim odniósł utrwalone ślady do trepści Ewangelii. – Nawet jeśli będziemy mieli stuprocentową pewność, że to całun Jezusa, czy to cokolwiek zmieni? Czy wszyscy się od tego nawrócą? – pytał, dodając, że jedynym człowiekiem, który ani nie widział cudów Jezusa, ani nie słyszał Jego nauki, a się nawrócił, był Dobry Łotr – zobaczył Jego mękę i to mu wystarczyło. – Najważniejsze pytanie o całun nie dotyczy tego, czy jest prawdziwy, ale dlaczego wydarzyło się to, co na nim widać – mówił K. Sadło.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama