O tym jak Duch Święty: Stworzyciel, Pocieszyciel i Dar towarzyszy mamom w ich codzienności, mówi słuchaczkom o. Ireneusz Toczydłowski OFM podczas piątych cieszyńskich rekolekcji dla mam.
Temat rekolekcji wielkopostnych to "Codzienność z Duchem Świętym". Od 11 do 13 marca zaprosiła na nie już po raz piąty do cieszyńskiego kościoła św. Marii Magdaleny Wspólnota Matek w Modlitwie "Miriam".
Spotkania odbywają się codziennie o godzinie 10.00 - rozpoczyna je Msza św. z nauką rekolekcyjną, którą głosi tegoroczny gość - o. Ireneusz Toczydłowski OFM, duszpasterz Wspólnoty i Szkoły Nowej Ewangelizacji "Zacheusz". Rekolekcje zakończą się w środę 13 marca - po Mszy św. mamy z "Miriam" zapraszają wszystkich na "Mamy czas" - wspólne spotkanie przy kawie i herbacie
W pierwszym spotkaniu wzięło udział około stu mam. Wiele z nich przyszło z małymi dziećmi, bo i o nich pomyślały organizatorki - w zakrystii przygotowały kącik z przewijakiem i miejsce do karmienia, a w kościele - dywan, kredki, kartki, kolorowanki i skrzynię z "cichymi zabawkami".
- Rekolekcje to jest pewien trud. Ja wiem, że wy na co dzień macie trudno - mówił o. Ireneusz. - Trudzicie się z miłości i dla miłości do waszych dzieci, do waszych mężów. Ale teraz, to będzie trud przyjęcia pewnej miłości - żeby pozwolić Panu Bogu coś zmienić w waszym życiu. Na tym polegają rekolekcje - przyjąć Bożą łaskę, przyjąć Bożą bliskość, pozwolić Jemu coś zmienić.
- Temat rekolekcji odwołujący się do hasła roku duszpasterskiego: "W mocy Ducha Bożego", zaproponował nam o. Ireneusz. Bardzo się nam spodobało i dodałyśmy do niego tę naszą codzienność - mówi Katarzyna Czakon ze Wspólnoty Matek w Modlitwie "Miriam". - Bo mamie z małymi dziećmi to codzienne obowiązki, codzienna rutyna wyznaczają plan dnia. Chcemy, żeby Duch Święty pozwolił nam przełamać tę rutynę i wprowadził do niej nowe życie, tchnął w nią nowość i świeżość.
Katarzyna Czakon (z lewej) i Anna Bisch ze Wspólnoty Matek w Modlitwie "Miriam" zaprosiły na piąte cieszyńskie rekolekcje wielkopostne dla mam.Jak mówi rekolekcjonista, przez trzy dni chce przybliżyć słuchaczkom Ducha Świętego, który jest Stworzycielem, Pocieszycielem, Darem i pomóc im odkryć, jak żyć tą prawdą w codzienności: - Chodzi o to, żeby odkryć w sobie nową tożsamość żony, matki i kobiety. Pierwszego dnia mówiłem o Duchu Stworzycielu - Duchu, który daje życie, Duchu łagodności. Drugiego dnia będzie o Duchu Pocieszycielu, obrońcy, o Tym, który nas broni przed pokusami złego, o Tym, który jest przy nas w trudnych sytuacjach, ale też o Tym, który nas "prostuje". Trzeciego dnia poprowadzi nas Duch Święty, który jest Darem i czyni z nas dar - w miłości małżeńskiej, w miłości do dzieci, do innych ludzi.
Na zakończenie rekolekcji mamy i dzieci przyjęły indywidualne błogosławieństwo. Podczas spotkania, jego uczestniczki postanowiły pomóc także jednej z nich, której 11-lenia córeczka Noemi choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Pieniądze złożone jako jałmużna wielkopostna, zostaną przekazane rodzinie Noemi na kosztowne leczenie.
Cieszyńskie rekolekcje odbywają się już po raz piąty. W poprzednich latach głosili je mamom: ks. Grzegorz Gruszecki, ks. Przemysław Sawa i ks. Dariusz Kowalczyk. Pomysł przywiozła do Cieszyna Katarzyna Czakon.
Po Mszy św. o. Ireneusz Toczydłowski OFM pobłogosławił wszystkie mamy z dziećmi.- Mieszkałam w Krakowie i tam też po raz pierwszy spotkałam się z taką formą rekolekcji - mówi K. Czakon - Bardzo mi się spodobała, bo jest nastawiona na mamy małych dzieci, które wieczorem często nie są w stanie wyjść z domu, bo jest to czas usypiania dzieci, karmienia ich, czas w którym są niezastępowalne. Kiedy przeprowadziłam się do Cieszyna, spotkałam tutaj grupę "Matki w Modlitwie". Tam opowiedziałam mamom o tej inicjatywie. Bardzo im się to spodobało i w krótkim czasie zorganizowałyśmy pierwsze rekolekcje. Okazało się, że pomysł bardzo "chwycił". Frekwencja nas zaskoczyła - spodziewałyśmy się 20-30 mam. Było ich około stu. Wielkim powodzeniem cieszyły się także transmisje internetowe rekolekcji, więc już wiedziałyśmy, że trzeba to kontynuować.
- Pierwsze domowe grupki naszej wspólnoty powstały w 2009 roku - dodaje Anna Bisch. - Pomysł takiej formy dopołudniowych spotkań i wspólnej modlitwy bardzo się mamom spodobał. Do dziś powstało około dziesięciu takich grupek i co jakiś czas dowiadujemy się, że ktoś tworzy nową. Mam sympatyzujących z naszą wspólnotą jest około stu. Dla nich wszystkich raz w miesiącu organizujemy spotkania wieczorne. Ze wszystkimi mamy kontakt przez grupę mailingową, dzięki której między innymi udaje się nam razem zorganizować co roku te rekolekcje.
Transmisję ze spotkań rekolekcyjnych można oglądać TUTAJ.