Nowy numer 23/2020 Archiwum

O czym mówią wszyscy

Jeśli Bożej sprawiedliwości nie ma, to…

Zapytano mnie, dlaczego nie piszę o tym, o czym ostatnio mówią i piszą wszyscy: o pedofilii w Kościele?

W małym, galicyjskim miasteczku, płonie synagoga. Cała społeczność żydowska biegnie na ratunek. Bezskutecznie. Nad pogorzeliskiem wciąż jeszcze snuje się dym, kiedy ruszają gorączkowe poszukiwania winnych. Wszystko wskazuje bowiem na umyślne podpalenie. Tylko rabin cały czas siedzi w swoim domu przy stole, zatopiony w lekturze jakiejś zacnej księgi.
- Rabbi, rabbi, dlaczego ty nic nie mówisz? Dlaczego nic nie robisz? Dlaczego nie szukasz razem z nami podpalacza?
- Ze względu na Bożą sprawiedliwość - odpowiada rabin. - Jeżeli jest Boża sprawiedliwość, to sprawca się znajdzie. A jeżeli nie ma Bożej sprawiedliwości, to po co nam synagoga?
I nikt nie widzi kryształka łzy, która cichutko toczy się po policzku rabina.

Nie mam odwagi ani siły, żeby schylić się po kamień, żeby się zamachnąć, żeby rzucić. Nie wiem nawet, jak to zrobić. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to usiąść i płakać razem z tymi, którzy płaczą.

W żadnym wypadku nie twierdzę, że wszyscy powinni tak reagować. Ale ktoś - na pewno.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • CSOG
  26.02.2019 13:38
  Zawsze warto pisać o tym o czym inni ... Nie piszą? Nawet nie pomyślą!
  Bo jaki jest sens pisania na milion rożnych sposobów o tym samym?
 • Rafaello
  27.02.2019 10:24
  Cóż, w historii wiele razy się zdarzało, że ludzie zaczynali szczytnie a kończyli jak zwykle. Jedyne co mnie przeraża to jakaś głupota ludzka, jakieś ślepe przekonanie, że Kościół Katolicki jest tak wyjątkowy że w nim nie ma prawa się nic złego zdarzyć. No więc się zdarzało, a to ślepe przekonanie doprowadziło do tego, że Kościół Katolicki przez lata nie był w stanie się z tym uporać.

  Zwłaszcza że Kościół ma w ręku Biblię, a w niej historię Izraela, który to był naród wybrany przez Boga, a w nim straszne rzeczy się działy. Mądrych ludzi to uczy mądrości i pokory, a tutaj...

  Więc tak, trzeba nad tym biadolić, ale też trzeba się czegoś nauczyć i brać się do roboty. Żeby nie trzeba było biadolić po raz kolejny, i jeszcze kolejny...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama