Z udziałem ponad 50 byłych więźniów 27 stycznia w Oświęcimiu odbyły się uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady.
Uczestnicy złożyli hołd pomordowanym przy Ścianie Straceń i pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu. Pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera w kaplicy Centrum Dialogu i Modlitwy byli więźniowie, pracownicy i goście uczestniczyli we Mszy św. w intencji żyjących oraz pomordowanych w obozach zagłady. – Chcemy tę Najświętszą Ofiarę składać dziś w duchu wdzięczności za dar wolności – mówił bp Greger.
W budynku tzw. sauny odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło. Głosem przestrogi były wystąpienia byłych więźniów: Janiny Iwańskiej i Leona Weintrauba.
– Przyjeżdżamy, bo jesteśmy świadkami tego wszystkiego, co tu się stało, i chcemy zaświadczyć o tej prawdzie, o tej historii. Zauważamy, jak łatwo się zapomina – mówił też były więzień Jan Kułas z Krakowa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się