Czy mogę dotknąć Boga, czy mogę otrzymać dary nadzwyczajne: języków, prorokowania, uzdrawiania, czynienia cudów? – o tym mówiono na styczniowej katechezie hałcnowskiej.
Spotkanie z dominikaninem o. Tomaszem Gałuszką rozpoczęło nowy cykl: „W mocy Bożego Ducha” w bazylice w Hałcnowie. Katecheza: „Jak doświadczyć Boga według św. Tomasza z Akwinu?” odbyła się 15 stycznia.
Ojciec Gałuszka poprowadził słuchaczy do zadania pytań: czy mogę dotknąć Boga i otrzymać charyzmaty nadzwyczajne? Święty Tomasz zdecydowanie potwierdza, dodając, że chcąc zrozumieć, o co chodzi w charyzmatach, trzeba zacząć od relacji z Bogiem, który jest w świecie obecny na trzy sposoby: podtrzymuje wszystko w istnieniu, kieruje i dba.
Dominikanin tłumaczył, czym jest łaska uświęcająca – pomost łączący człowieka z Bogiem, który zdobywa się w momencie chrztu świętego. Chrzest sakramentalny św. Tomasz nazywa wprost chrztem w Duchu Świętym. Ten moment każdy może odnawiać wielokrotnie poprzez sakramenty.
Chrzest i odnawianie łaski czynią nas dziećmi. Ale przychodzi czas, by działać i stać się współdziedzicem. We wszelkiego rodzaju charyzmaty człowiek zostaje wyposażony, kiedy mówi: „Panie Boże, chcę Ciebie głosić, chcę ewangelizować”.
Ojciec Gałuszka opowiadał też o tym, dlaczego tak rzadko spotykamy się z charyzmatami na co dzień. Przypomniał, że otrzymują je ludzie gotowi na misję. Zachęcił do refleksji, mówiąc: – Ile razy zapytałeś Boga: co mam robić, dokąd chcesz mnie posłać?
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się