Nowy numer 41/2019 Archiwum

Spod magnolii pod palmy

Mogłyby opowiedzieć o Chuście z Manopello, Chiarze Vigo, i włoskiej wysepce Sant’ Antioco. I bardzo by się starały, aby swoją opowieść przynajmniej zacząć… po włosku.

Wielka wyprawa

Magda, mając doświadczenie uczenia języka w szkole podstawowej i w liceum, zwraca uwagę, że u seniorów chęć nauki jest nieporównywalna. – Młodzież jest często zmęczona i przeciążona. Czasem brakuje im zwykłej świeżości – mówi Magda. – Tu każdy nauczyciel może naprawdę odżyć. To mit, że po sześćdziesiątce ludzie się nie uczą. Oczywiście metody pracy muszą być inne, ale cały czas jesteśmy w stanie przyswajać nowe treści, i to tutaj widać. Po kilku miesiącach nauki panie są w stanie opisać swój dzień po włosku. A nigdy wcześniej nie uczyły się tego języka!

Bardzo szybko w czasie zajęć zrodził się pomysł wycieczki. Bo wspomnień i marzeń nie można zostawić samym sobie.

– Właściwie to zaczęło się od… kieliszka wina. Włoskie „bicchiere di vino” tak paniom brzmiało, że od razu miały ochotę zamówić je osobiście. Kiedy – już na serio – zaczęłyśmy rozmawiać o tym, że dla niektórych wycieczka byłaby spełnieniem marzeń, stwierdziłam, że ona po prostu musi się odbyć – mówi Magda. – U wielu wracają wspomnienia. Jest wśród nas pani Monika, która od lat marzy, żeby wejść do kościoła pod wezwaniem swojej patronki.

Jedno z biur podróży opracowało specjalny plan, dostosowany do potrzeb i wymagań grupy. Tak powstała „Bella Italia dla Seniora”. – Nasza wyprawa nie będzie zaliczaniem zabytków. Chodzi o przeżywane klimatu, atmosfery. Żeby był czas na spokojną kawę, lampkę wina, spacer czy zatrzymanie się na Schodach Hiszpańskich w Rzymie – tłumaczy Magda. – Koszt wyprawy to około 2 tys. zł od osoby. Niestety, nie ma projektów czy programów, które pomogłyby nam sfinansować wyjazd. Wciąż szukamy firm, przedsiębiorców, ludzi dobrej woli i wielkiego serca, którzy pomogliby w opłaceniu choć części kosztów wycieczki osobom, dla których to jednak bardzo poważny wydatek. Może nam się to uda do marca…

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL