Wieżę bielskiego kościoła św. Mikołaja widać z daleka. Gdyby nie otaczający miasto górzysty krajobraz, można by pomyśleć, że jest się w Wenecji.
Patronalne święto ku czci św. Mikołaja przeżywa dziś bielska katedra. Jeden z najstarszych kościołów w mieście został podniesiony do tej godności przez Jana Pawła II 25 marca 1992 roku, wraz z ustanowieniem diecezji bielsko-żywieckiej.
Takie widoki na miasto tylko w balkonu katedralnej wieży Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Początki kultu w tym miejscu sięgają XV wieku. Kościół przechodził burzliwe dzieje. Służył jako miejsce modlitwy katolikom, protestantom, później znów powrócił na służbę wiernym wyznania katolickiego. Wielokrotnie trawiony pożarami, swój obecny wygląd uzyskał niewiele ponad sto lat temu. Jego autorem jest wiedeński architekt Leopold Bauer, który projektując fasadę i mierzącą 61 metrów wysokości wieżę, wzorował się na bazylice św. Marka w Wenecji.
Katedrą opiekuje się ks. proboszcz Antoni Młoczek Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W katedrze od maja 1992 roku odbywa się uroczystość święceń kapłańskich. Pierwsza konsekracja biskupia miała tutaj miejsce 27 listopada 2011 roku, gdy święcenia przyjął biskup pomocniczy Piotr Greger; 6 stycznia 2014 roku święcenia biskupie przyjął oraz swój ingres do katedry odprawił biskup ordynariusz Roman Pindel. Katedra jest także miejscem sprawowania Mszy Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, udzielania święceń diakonatu, przeżywania Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, nabożeństw ekumenicznych w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz wielu innych uroczystości o charakterze diecezjalnym. W prezbiterium kościoła św. Mikołaja znajduje się katedra - tron biskupa diecezjalnego.
Dzwony katedralne wzywają wiernych na modlitwę Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Na co dzień pieczę nad katedrą i funkcjonującym przy niej duszpasterstwem sprawuje ks. proboszcz Antoni Młoczek. W ostatnim czasie uporządkowano strychy i wieżę kościoła, zainstalowano nowe oświetlenie zewnętrzne, trwają również prace przy wymianie elementów elewacji kamiennej na zewnątrz świątyni.
Na strychu można zobaczyć konstrukcję dachu oraz najstarszą część murów katedry Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Zewnętrzne obchody odpustowe odbędą się w niedzielę 9 grudnia. W tym dniu Msze św. w katedrze odprawiane będą o godz.: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30 i 20.00. W dni powszednie Msze św. odprawia się o godz.: 7.00, 8.00, 9.00 i 18.30. Ponadto do katedry warto zajrzeć w piątki - na Koronkę do Bożego Miłosierdzia o 15.00 oraz adorację - rozmowę z Jezusem o 19.00.