Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Madonna jak nowa

Madonna jak nowa przejdź do galerii

Wyraźne rysy, żywe kolory, połyskujące złocenia - liczący ponad pół tysiąca lat wizerunek odzyskał pierwotny blask.

 
Bp Roman Pindel zawierzył parafię opiece Matki Bożej Świętojańskiej. arch. parafii

To obraz Matki Bożej Świętojańskiej z kościoła św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Właśnie wrócił z pracowni konserwatorskiej dr. Jarosława Adamowicza na ASP w Krakowie. Dotyk mistrza i jego współpracowników przywrócił blask malowidłu, które powstało w krakowskiej szkole Wita Stwosza, prawdopodobnie w latach 1505-1510.

Lwia część prac dotyczyła tego, co na co dzień niewidoczne - pleców obrazu. Malowidło wykonano na połączonych z sobą deskach lipowych o długości 2,5 metra i grubości zaledwie 2 centymetrów. W ciągu wieków nie oszczędziły go drewnojady. Również zmienne warunki temperatury i wilgotności powietrza spowodowały znaczne ubytki w drewnie, a nawet miejscową jego destrukcję. Wszelkie ubytki uzupełniono misternie dopasowanymi paskami lipowego drewna. Plecy obrazu wzmocniono także przemyślną konstrukcją, która ma zapewnić stabilność malowidła.

Madonna jak nowa   Odnowiony wizerunek (z prawej) ma w sobie więcej żywych barw, niż przed renowacją (z lewej). Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W widocznej części wizerunku poddano oczyszczeniu twarze postaci Maryi, Jezusa i świętych Janów - Chrzciciela i Apostoła, wypełniono ubytki, zdjęto również późniejsze, na szczęście niewielkie przemalowania. Odnowiono również pozłocone tło obrazu i jego oryginalną ramę. Tę ostatnią poddano - podobnie jak cały obraz - szczegółowemu badaniu. W promieniach X wykryto boczne ślady po gwoździach lub wkrętach, które wskazują na to, iż obraz mógł być główną częścią tryptyku. Jednak o losach ewentualnych jego skrzydeł nic nie wiadomo.

Obraz przywieziono do kościoła parafialnego w Bielsku-Białej Komorowicach. Po trwających ponad tydzień specjalnych nabożeństwach Maryjnych w pierwszą sobotę października, w przeddzień parafialnego odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej, w modlitwę powitalną włączył się bp Roman Pindel, który przewodniczył uroczystej Mszy św., połączonej z aktem zawierzenia parafii opiece Matki Bożej Świętojańskiej.

Dobiegają końca prace przy renowacji nastawy ołtarzowej. Nie jest ona tak stara, jak obraz, który przeniesiono tutaj z nieistniejącego już dziś drewnianego kościoła. Nastawa pochodzi z okresu międzywojennego. Po zakończeniu prac obraz zostanie zainstalowany na swoim miejscu.

Madonna jak nowa   Renowacją i powrotem obrazu żyła cała parafia. arch. parafii Komorowicki obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku. Mały Jezus trzyma w ręku gruszkę: owoc symbolizujący słodycz matczynej miłości Maryi oraz poświęcenie jej kobiecości na ofiarę Bożego Macierzyństwa. Madonna ujmuje palcami prawy bok Jezusa, ten sam, który zostanie przebity włócznia na krzyżu. Ten gest przywodzi na pamięć także opis stworzenia niewiasty, wyjętej z boku uśpionego mężczyzny. Fałdy płaszcza Mary układają się na kształt wejścia do otwartego grobu, który Jezus opuścił podczas Zmartwychwstania.

Po prawej stronie Madonny z Dzieciątkiem stoi Jan Chrzciciel. Trzyma w ręku apokaliptyczną księgę z pieczęciami, na której spoczywa Baranek Boży. Po przeciwnej stronie widzimy postać Jana Ewangelisty. Ma twarz chłopca, odmłodzoną w oleju, w którym chciano go poddać męczeńskiej kąpieli. W ręku trzyma kielich z trucizną, przy pomocy której chciano pobawić go życia. Błogosławi naczynie, z którego wypełza wąż, symbol trucizny.

« ‹ 1 › »
Matka Boża Świętojańska

Zdjęcie nie do użytku DODANE 10.10.2018

Matka Boża Świętojańska

po 30 miesiącach prac konserwatorskich do Bielska-Białej Komorowic powrócił obraz Matki Bożej Świętojańskiej. Podczas oficjalnego powitania wizerunku bp Roman Pindel zawierzył parafię opiece Maryi. Zdjęcia: archiwum parafii  

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

|

GOSC.PL

publikacja 10.10.2018 15:09

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • BIELSKO-BIAŁA KOMOROWICE
  • KONSERWACJA
  • MATKA BOŻA ŚWIĘTOJAŃSKA
  • OBRAZ
  • WIT STWOSZ

Polecane w subskrypcji

  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 01/2026
    Gość Extra nr 01/2026 Święty Franciszek. Pierwszy stygmatyk
  • Gość Extra nr 03/2025
    Gość Extra nr 03/2025 Biblia Stary Testament
  • Gość Extra nr 04/2025
    Gość Extra nr 04/2025 Biblia. Nowy Testament.
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X