Nowy numer 14/2020 Archiwum

Zeszli do krypty

Mieszkańcy Żywca i odwiedzający to 750-letnie miasto turyści wybrali się w niecodzienną podróż przez stulecia historii konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Komorowscy, Wazowie, Wielopolscy i w końcu – polscy Habsburgowie. To dzięki nim, ale i hojnym mieszczanom żywieckim, w centrum 750-letniego miasta stoi okazała świątynia. Za zmarłych fundatorów dzisiejszej konkatedry modlili się 6 września razem z bp. Romanem Pindlem uczestnicy wieczornego „Misterium żywieckiej fary”.

Rozpoczęła je Msza św. Następnie wszyscy, powitani przez ks. proboszcza Grzegorza Gruszeckiego, mieli okazję wysłuchać wykładu Doroty Firlej, kustosza żywieckiego Muzeum Miejskiego, poświęconego dziejom fary oraz fragmentów łacińskiego oficjum „Żywot św. Stanisława ze Szczepanowa” Wincentego z Kielczy, w wykonaniu Żeńskiego Zespołu Wokalnego „Flores Rosarum” z Krakowa. W treść utworu wprowadził ks. dr Szymon Tracz.

Na zakończenie bp R. Pindel poprowadził modlitwę za zmarłych mieszczan i fundatorów świątyni. Każdy mógł też wejść do otwartej z tej okazji krypty grobowej rodziny polskich Habsburgów.

Podczas spotkania Krzysztof Góralczyk, pełnomocnik rodziny żywieckich arystokratów, przekazał fragment munduru arcyksięcia Karola Stefana, zmarłego 20 czerwca br. w Szwecji, ostatniego męskiego potomka rodu, wnuka Karola Stefana Habsburga, syna Karola Olbrachta i arcyksiężnej Alicji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama