Nowy numer 22/2023 Archiwum

Św. Barbara zaprasza do Mikuszowic!

Parafia w Mikuszowicach Krakowskich zaprasza na odkrywanie tajemnic miejscowego drewnianego kościółka w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

To już 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywać się będą 15 i 16 września 2018 r. pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich" w wielu miejscach Polski. Ich częścią jest akcja "Otwarte kościoły".

Wyjątkową okazję do poznania zabytkowej, drewnianej świątyni św. Barbary w Bielsku-Białej - Mikuszowicach Krakowskich przy ul. Cyprysowej 25, stworzyła miejscowa parafia z ks. Grzegorzem Klają, proboszczem.

W sobotę 15 września od 8.00 do 10.00 i od 11.30 do 13.00, będzie można zwiedzić kościół (w dwóch turach). – To wyjątkowa okazja do obejrzenia pierwszej sceny cyklu polichromii poświęconych życiu i męczeńskiej śmierci św. Barbary – Dzieciństwo św. Barbary – informuje ks. G. Klaja. – Boczny ołtarz poświęcony Matce Boskiej, który dotychczas zasłaniał scenę dzieciństwa patronki kościoła, został oddany do prac konserwatorskich. W ten sposób odsłonięta została dotychczas nieznana część polichromii (malowidła powstały w 1723 r.).

Natomiast od 10.00 do 11.30 będzie można wysłuchać konferencji: "Opowieści o św. Barbarze". Jak tłumaczy mikuszowicki proboszcz: – Będzie to zestaw kilku krótkich prelekcji. Omówione zostaną następujące zagadnienia: biografia św. Barbary, legenda a prawda historyczna w dobie wieków średnich oraz rola i kult św. Barbary w Kościele wschodnim i zachodnim.

Na zwiedzanie można się zapisać wysyłając mail: otwartekoscioly@nid.pl

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy