Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wielu zacznie pytać: co się z tobą stało?

O tym, na czym polega „nowość” w programie przygotowania do sakramentu bierzmowania, mówi biskup Roman Pindel.

Co jest istotą ewangelizacyjnego charakteru przygotowań?

W sali lekcyjnej katecheta ma uczniów o różnym poziomie wiary, ale też takich, którzy nawet nie przeczuwają, na czym polega wiara. To dlatego po ciekawej nawet katechezie uczeń zwraca się do katechety: „To nawet ciekawe i nieźle uzasadnione, ale może ksiądz by to uzasadnił z punktu widzenia buddyzmu”. W tym momencie ten, który wierzy, może powiedzieć do kolegi: „Ja wierzę w Jezusa i Jego słowo. To, co ksiądz powiedział, jest zapisane w Ewangelii i to mi wystarczy. A gdy nie wiem, co zrobić w konkretnej sytuacji, wystarczy, że spytam, co Jezus by zrobił na moim miejscu”. Właśnie taka zmiana w kandydacie jest istotą ewangelizacji. Jeżeli uwierzy, będzie chciał słuchać słowa Bożego, znajdzie motywację, by pokonać przeszkody, by żyć według wiary, a w każdym momencie będzie gotowy dać odpór zgorszeniu czy zaczepkom, a przede wszystkim tak żyć, że wielu zacznie pytać: „Co się z tobą stało?”.

Co proponujemy młodzieży, żeby chciała wzrastać w Kościele po przyjęciu sakramentu?

W ciągu tego roku musimy rozejrzeć się, co jest najlepsze dla tego pokolenia. Jeżeli w jakiejś parafii animatorzy będą korzystać z materiałów opracowanych przez Ruch Światło–Życie, to czymś naturalnym będzie skorzystać z solidnego materiału tego ruchu. W innej parafii to grupa modlitewna będzie miejscem dalszego wzrastania w wierze i angażowania się w parafii. Zrozumiałe, że ksiądz proboszcz musi uznać konieczność tych trzech elementów: ewangelizacja, przygotowanie w małych grupach przez celebracje i nauczanie oraz zaproszenie do wspólnoty wzrostu. urszula.rogolska@gosc.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama