Nowy numer 48/2023 Archiwum

Doktor Anna Byrczek zasłużona

Bielska lekarka, założycielka i dyrektor hospicjum, została wpisana do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej.

Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęła Rada Miejska podczas ostatniej sesji, honorując w ten sposób osobę o nieskazitelnej postawie, zasłużoną dla lokalnej społeczności.

Doktor Anna Byrczek jest lekarzem specjalistą chorób płuc, chorób wewnętrznych oraz medycyny paliatywnej. Udzielała się w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej i Wojewódzkiej Radzie do spraw Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej. W 1992 r. zaczęła tworzyć grupę wolontariuszy, świadczących pomoc i opiekę paliatywną. Dzięki tej inicjatywie przy bielskiej parafii NMP Królowej Polski powstało Hospicjum św. Kamila, do dziś sprawujące nieodpłatną opiekę domową nad osobami w terminalnym stadium choroby nowotworowej. Od kilku lat hospicjum pod kierunkiem doktor Anny Byrczek działa w ramach powołanego w tym celu stowarzyszenia. W ciągu ponad ćwierćwiecza istnienia hospicjum jego wolontariusze opiekowali się i trwali poprzez pomoc, obecność i modlitwę przy ponad 4200 chorych.

Wyróżnienie przegłosowane przez Radę Miejską jest kolejnym wyrazem uznania dla lekarskiej i społecznej działalności Anny Byrczek. Wcześniej otrzymała ona papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice oraz przyznawany przez Naczelną Izbę Lekarską Medal im. dr. Biegańskiego.

– Anna Byrczek, niestrudzenie niosąc pomoc ludziom w stanach terminalnych nie tylko uśmierza ich ból, ale także daje nadzieję i pocieszenie – czytamy w uchwale Rady Miejskiej. – Jednocześnie, jako prezes stowarzyszenia prowadzącego działalność hospicyjną, Anna Byrczek dba o jego nieustanny rozwój i przede wszystkim o pozyskiwanie nowych członków. Pani doktor jest wzorem do naśladowania i osobą ze wszech miar godną szacunku i podziwu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy