W byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau 14 sierpnia odbyły się uroczystości ku czci św. Maksymiliana.
Podczas polowej Mszy św. przed blokiem 11., w którym o. Kolbe zginął, zabity zastrzykiem z fenolu, został on ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej. Wierni z duszpasterzami przybyli w pielgrzymkach z kościoła św. Maksymiliana oraz z Centrum św. Maksymiliana z Harmęż. Wraz z nimi modlili się m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, arcybiskup Bambergu Ludwig Schick, bp Roman Pindel, bp Stanisław Dowlaszewicz, biskup senior Tadeusz Rakoczy i rzeszowski biskup senior Kazimierz Górny, delegacja władz państwowych i parlamentarnych z wicepremier Beatą Szydło oraz władz samorządowych – z prezydentem Januszem Chwierutem i starostą Zbigniewem Starcem. Przybyli też byli więźniowie i krewni św. Maksymiliana.
Mszy św. przewodniczył abp M. Jędraszewski. W homilii wskazał on na sprzeczność z Ewangelią tego, co czekało więźniów za bramą „Arbeit macht frei”. Opisując wchodzenie św. Maksymiliana w tajemnicę męki Chrystusa, mówił, że było to poznanie Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego: – Kościół wyniósł go do chwały ołtarzy, wskazując, co znaczy poznać Chrystusa, przejść ze śmierci do życia – mówił metropolita.
Biskup Pindel poinformował o ogłoszeniu o. Maksymiliana Kolbego patronem ziemi oświęcimskiej. – To dzięki wierzącym, indywidualnym lub z różnych organizacji. Ich pragnienie podjęły władze samorządów powiatu oświęcimskiego – mówił bp Pindel, który na wniosek starostwa, za aprobatą Episkopatu Polski, wystąpił do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o zgodę Stolicy Apostolskiej na ten patronat. Dekret podpisał prefekt kongregacji kard. Robert Sarah. Jego tekst odczytał o. Piotr Cuber OFM Conv z Harmęż.
Starosta Zbigniew Starzec zapewniał: – Patronat św. Maksymiliana zobowiązuje do właściwych postaw patriotycznych, moralnych, umiłowania bliźniego...
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się