Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2026
    GN 25/2026 Dokument:(9770568,Średniowiecze wróciło, a Europa nie umarła)
  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Z Zaolzia na Jasną Górę po Boże życie

Z Zaolzia na Jasną Górę po Boże życie przejdź do galerii

Na czele pielgrzymów (od lewej): ks.Jan Svoboda, ks. Andrej Slodička oraz Kasia i Daniel  
Na czele pielgrzymów (od lewej): ks.Jan Svoboda, ks. Andrej Slodička oraz Kasia i Daniel
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Przez most na granicznej Olzie przeszli uczestnicy 28. pieszej pielgrzymki z Czeskiego Cieszyna do Częstochowy. Jako jedyni z pieszych pątników jasnogórskich przychodzą zza granicy Polski...

Alina Świeży-Sobel

|

21 lipca 2018 GOSC.PL

dodane 21 lipca 2018
aktualizacja 21 lipca 2018
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Ks. Andrej Slodička, wikary czeskocieszyńskiej parafii, rok temu po raz pierwszy poprowadził pielgrzymów z Zaolzia na Jasną Górę. Jest Słowakiem, ale z pielgrzymowaniem do Czarnej Madonny zetknął się wiele lat temu: jeszcze jako licealista w komunistycznych czasach wędrował do Częstochowy z pielgrzymką warszawską. Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki   Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Cieszę się, że i w tym roku mogę pielgrzymować z wami, że możemy pielgrzymować z Maryją do Jezusa i rozważać Jego sakramenty - bo taki jest temat tej pielgrzymki: "Sakramenty przejawem miłości Ojca" - mówił podczas Mszy św. na rozpoczęcie kolejnych rekolekcji w drodze. Przestrzegał przed rutyną i traktowaniem sakramentów jako oczywistego elementu życia chrześcijańskiego. - Kiedy traktujemy je jako obowiązki, popadamy w obojętność. A przecież są to wielkie dary Boga, który dotyka nas w sakramentach, obdarza łaską. Miłosierdzie Boga jest w nich wyrażane w najgłębszy sposób. Życie chrześcijańskie jest szkołą pokory, która otwiera się na łaskę - dodał. Pielgrzymów na drogę pobłogosławił ks. proboszcz Jan Svoboda   Pielgrzymów na drogę pobłogosławił ks. proboszcz Jan Svoboda
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Idziemy, by Jezus uleczył rany naszego serca. Nikt z nas nie jest wykluczony, bo dla uzdrawiającej mocy Boga nie ma choroby, której nie może wyleczyć. Jezus jest lekarzem w sakramentach, a szczególnie w sakramentach przebaczenia i namaszczenia chorych. To są ważne lekarstwa. Przyjmowanie sakramentów napełnia nas Bożym życiem. Wierzymy, że Maryja była napełniona Bożym życiem i tego nas uczy jako nasza Matka - dodawał ks. Slodička. Ks. Andrej Slodička pobłogosławił pakiety pielgrzyma   Ks. Andrej Slodička pobłogosławił pakiety pielgrzyma
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jako przewodnik pielgrzymów, klęcząc przed obrazem MB Częstochowskiej, zawierzył Jej opiece każdy krok wędrujących i wszystkie ich duchowe poszukiwania Bożej drogi w swoim życiu.

Przed wyjściem błogosławieństwa na drogę udzielił pielgrzymom proboszcz czeskocieszyńskiej parafii ks. Jan Svoboda, prosząc o modlitwę w intencji całej wspólnoty.

Ostatnie chwile przed wyjściem pielgrzymki to czas krzątaniny przy wydawaniu pakietów pielgrzyma, pakowaniu bagaży, przygotowaniu nagłośnienia. To także serdeczne pożegnania z bliskimi, którzy zostają w domach. Wielu kreśliło na czole znak krzyża pielgrzymów. Serdecznie pożegnali swoich bliskich także Kasia i Daniel z Jabłonkowa, którym jako pierwszym przypadł w udziale zaszczyt niesienia krzyża i emblematu na czele pielgrzymki. Kasia i Daniel z Jabłonkowa   Kasia i Daniel z Jabłonkowa
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Ja idę na Jasną Górę już po raz piętnasty, a Danek - drugi. Czy coś to pielgrzymowanie zmieniło w naszym życiu? Z pewnością! W zeszłym roku na pielgrzymce poznaliśmy się, a teraz - już jako małżeństwo - idziemy Matce Bożej podziękować - mówi Kasia. Chwilę później kroczyli obok ks. Slodički, prowadząc kolumnę pątników ulicami Czeskiego Cieszyna. Pątnicy rozpoczęli wędrówkę w Czeskim Cieszynie   Pątnicy rozpoczęli wędrówkę w Czeskim Cieszynie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Wczoraj wieczorem do Czeskiego Cieszyna dotarła 20-osobowa grupa pielgrzymów z Jabłonkowa, którzy podjęli ten dzień marszu w intencji obrony praw rodziców i rodziny, zagrożonych przez ideologię gender, a także przez sformułowania Konwencji Stambulskiej. Dzisiaj w dalszą drogę wyrusza nas ponad setka i pewnie jeszcze w drodze, już po polskiej stronie, dołączą pielgrzymi, bo tak jest co roku - mówi Ivo Bubik, jeden ze współorganizatorów pielgrzymki. Pierwsze kroki na czele pielgrzymki...   Pierwsze kroki na czele pielgrzymki...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

10-letni Michael z Ropicy pielgrzymuje z mamą Marketą i półtoraroczną siostrzyczką Miriam. Żegna ich tata, który musi zostać z powodu pracy. - Idę drugi raz, bo po pierwszej pielgrzymce przekonałam się, że to przynosi owoce. Pierwszy raz idę z dziećmi, więc jest trochę niepewności, ale jest o co prosić - mówi Marketa. Michael z Ropicy z rodzicami i siostrzyczką   Michael z Ropicy z rodzicami i siostrzyczką
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Bardzo jestem wzruszona, kiedy widzę, że ta tradycja jest kontynuowana, i cieszę się, że Matka Boża tak skutecznie zaprasza pielgrzymów - mówiła Jadwiga Franek, która wraz z mężem Franciszkiem zainicjowała piesze pielgrzymowanie z Zaolzia i przez 25 lat czuwała nad organizacją kolejnych pielgrzymek. - Bardzo przeżyłam tę dzisiejszą piękną modlitwę ks. Andreja Slodički przed obrazem MB Częstochowskiej. Do naszego kościoła obraz ufundowali przecież właśnie pielgrzymi, a namalowali go Urszula i Wacław Sobierajowie - artyści z Bielska-Białej. Jest to spełnienie marzeń zwłaszcza tych, którzy już do Częstochowy wybrać się nie mogą, by mieli szansę modlić się przed Panią Jasnogórską. Z Zaolzia na Jasną Górę po Boże życie  

Dla tych osób powołana jest też dodatkowa grupa: duchowych pielgrzymów, którzy modlą się za idących. A ci, którzy wędrują, niosą do Matki ich intencje...

« ‹ 1 › »
28. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia na Jasną Górę - 2018

Foto Gość DODANE 21.07.2018 AKTUALIZACJA 25.07.2018

28. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia na Jasną Górę - 2018

​Z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie 21 lipca pod przewodnictwem ks. Andreja Slodički wyruszyło ponad stu pątników z różnych parafii Zaolzia. Byli wśród nich pielgrzymi, którzy już dzień wcześniej wraz z ks. Grzegorzem Oziębłowskim pielgrzymowali do Czeskiego Cieszyna z Jabłonkowa. Razem przekroczyli granicę na Olzie. Na Jasną Górę dotrą w czwartek 26 lipca.  
TAGI:
  • JASNA GÓRA
  • PIELGRZYMKA
  • ZAOLZIE

Polecane w subskrypcji

  • Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    • Mundial
    Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    Jacek Dziedzina
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak
  • Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    • Polska
    Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    Andrzej Grajewski
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X