Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kradzież w Auschwitz-Birkenau

Dwoje turystów z Węgier, 30-letnią kobietę i 36-letniego mężczyznę, zatrzymano podczas próby wyniesienia z Muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z obozowego krematorium.

Do zdarzenia doszło w sobotę 14 lipca po południu. Straż zawiadomili inni turyści, którzy zauważyli to skandaliczne zachowanie. Kobietę zatrzymano na miejscu, a mężczyznę już poza terenem Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ruiny krematorium wysadzonego przez Niemców pod koniec wojny   Ruiny krematorium wysadzonego przez Niemców pod koniec wojny
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Zostali przesłuchani przez policję i postawiono im zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Oboje przyznali się. Tłumaczyli, że chcieli sobie zabrać coś na pamiątkę i nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu. Kradzież w Auschwitz-Birkenau  

Węgrzy dobrowolnie poddali się karze. To rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 1,5 tys. zł grzywny od osoby. Wyrok zostanie też podany do publicznej wiadomości.

« 1 »

Zobacz także

 • nickodem
  15.07.2018 15:01
  Węgrzy czy mieszkańcy Węgier? Nie podejrzewam naszych Bratanków o takie zainteresowania, za to wywiezienie cegieł z freskami Schulza z terenu Ukrainy miało już kiedyś miejsce. Swoją drogą, można od czasu do czasu zrzucić tam furę cegieł na pamiątkę, jak te kamienie z Akropolu.
  doceń 1
 • wanda
  15.07.2018 20:59
  Auschwitz-Birkenau - a cóż to? Polska czy Niemcy? Polska raczej nie z nazwy to co kogoś tu nad Wisłą interesują Niemcy? Rząd mówi żeby się do niego nie wtrącać a do Niemiec można ?
  doceń 0
 • marek
  16.07.2018 12:26
  Kolejny,przepodły atak na Polskę.Tym razem w prestiżowym brytyjskim tygodniku New Statesman/z 15-21 czerwca)i zero reakcji ze strony polskich władz/w tym ambasadora w UK). W tekście Paula, nomen omen,Masona/ pt "Jak Polska na nowo pisze historię" już na samym początku czytamy, że np.oprowadzajacy go po Majdanku przewodnik,jakby wstydził się,że umieszczono tam tablice z nazwą Niemiecki obóz koncentracyjny/!/. Tekst Masona powstał jeszcze przed nowelizacją ustawy o IPN,więc Mason wyrażą oburzenie,iż prawo karało za przypisywanei państwu i narodowi polskiemu odpowiedzialności za holokaust/!/.A przecież,cytuje Konstantego Geberta,Polacy wymordowali do 200 tysięcy Żydów.Mordowaniem zajmować się miała m.in.Polska Granatowa Policja,w większej skali niż policja niemiecka.Wg cytowanego Jana Grabowskiego 2 z 3 Żydów szukających schronienia u Polaków,było przez nich zabijanych/!/.
  Ustawę o IPN,wg Masona PiS uchwalił dla polskich faszystów,którzy stanowią 8% elektoratu/!/.
  Za przykład krwiożerczego antysemityzmu w Polsce Mason uznaje,góry czasopism,które widział na dworcu w Lublinie,chociaż wymienił tylko 3 tytuły;za antysemityzm uznał on tytuł w Gazecie Warszawskiej "Historia wg Żydów" oraz przedruk z Wikipedii nt. rodziny Rotschildów/!/. Mason powołując się na badania Centrum Badań nad Uprzedzeniami twierdzi np., że 25% Polaków wierzy,że Żydzi porywają chrześcijańskie dzieci. Mason cytuje Mariana Turskiego b.żydowskiego więźnia nazistowskiego obowu/przymiotnik niemiecki w tym kontekście nigdy nie pada/,który ustawę o IPN porównuje do Nazistowskich ustaw antyżydowskich z 1933 roku/!/. Pisze, że obozy koncentracyjne wzięły się w Polsce z powodu nienawiści Polakow do Żydów i nagonki medialnej,etc.Obecnie,cytując lewicową działaczkę Marię Świetlik,opróćz antysemityzmu w Polsce w każdym tygodniu Polacy napadają na muzułmanów,imigrantow i Cyganów/!/ Taki to w skrócie obraz,przy obojętności polskich władz,jest kreowany nt. Polski w świecie.
  doceń 3
 • krut00
  16.07.2018 16:54
  Młodzi z Węgier trochę się wygłupili i tyle. Dobrze że kara jest w zawieszeniu, wypadało by też aby mandat zamienić na jakieś prace społeczne... tylko dlatego że to Węgrzy.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL