Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ksiądz, który wskrzeszał kapłanów

Odszedł do Pana o. Kevin Scallon MC, irlandzki misjonarz św. Wincentego à Paulo, który ponad 40 lat temu rozpoczął dzieło swojego życia: modlitwę kapłanów za kapłanów.

Jego pogrzeb odbędzie się 5 lipca w Dublinie. W tym samym mieście, w którym w 1976 r. podjął swoją wielką misję modlitwy za kapłanów i biskupów Kościoła w Irlandii. Poczuł potrzebę modlitwy wstawienniczej za swoich współbraci, przewidując nadchodzący kryzys kapłaństwa w swoim kraju.

Rozpoczęta przez niego "Modlitwa za kapłanów" ze spotkań modlitewnych przerodziła się w rekolekcje oparte na modlitwie wstawienniczej, które prowadziła wraz z o. Kevinem Scallonem obdarowana wieloma charyzmatami siostra Briege McKenna z irlandzkiej gałęzi klarysek. Podczas rekolekcji modlili się za każdego uczestniczącego w nich kapłana. Ksiądz, który wskrzeszał kapłanów  

Z czasem rekolekcje, podczas których kapłani modlili się o odnowienie sakramentu święceń i dar żywej wiary, odbywały się już nie tylko w Dublinie, ale także w innych ośrodkach, z udziałem księży z innych krajów. O. Scallon i s. McKenna przyjeżdżali na rekolekcje organizowane we Francji, Włoszech, Niemczech, Polsce, Czechach i na Węgrzech. Odwiedzali też z posługą rekolekcyjną kapłanów na innych kontynentach. Międzynarodowy charakter tych rekolekcji pogłębiał odczucie mocy łączącego kapłanów z różnych krajów sakramentu kapłaństwa.

W Polsce o.Kevin i s. Briege bywali m.in. gośćmi dominikańskich rekolekcji dla kapłanów w Korbielowie na Żywiecczyźnie. Gościli też w Kalwarii Zebrzydowskie, a od kilku lat prowadzili rekolekcje dla kapłanów w Ośrodku Spotkań i Formacji św. Jadwigi w Brennej niedaleko Skoczowa. We wrześniu 2018 r. w Brennej zaplanowane są kolejne rekolekcje. Poprowadzi je już sama s. Briege McKenna...

Łaska sakramentu

Wielu kapłanów interesowało się tymi rekolekcjami, które były dla nich szansą na odnowienie sakramentu święceń kapłańskich.  O. Kevin Scallon stawiał przed nimi jako najważniejszy cel odnowienie żywej wiary, otwartej na moc Jezusa.

- Proście o osobiste spotkanie Zmartwychwstałego i żywą wiarę w kapłaństwo! Ten sakrament gwarantuje, że Jezus zawsze jest z nami! - powtarzał o. Kevin i apelował do kapłanów o nieustanną modlitwę za innych kapłanów. Wraz z s. Briege tłumaczył, że ludzie często doświadczają kryzysu wiary, napotykając kapłanów, których wiara jest jest zbyt słaba.

Jak podkreślali w świadectwach kapłani uczestniczący w tych rekolekcjach, nowe odkrycie mocy, jaką Bóg obdarza swoich kapłanów, sprawiało, że wyjeżdżali jakby wskrzeszeni, doświadczając cudownego odnowienia swojego kapłaństwa.

- Moja wiara została wzmocniona w moc kapłaństwa i posługi sakramentalnej i modlitewnej. Potwierdza się to dużą ilością przychodzących do mnie do spowiedzi i dobre owoce mojej modlitwy wstawienniczej. Dlatego jestem pokornie dumny z tego, co Bóg zdziałał przez te rekolekcje - przyznawał jeden z uczestników rekolekcji w Kalwarii Zebrzydowskiej.

O. Kevin z wytrwałością modlił się za kapłanów i uczył tej modlitwy innych. Przypominał, że trzeba wstawiać się do Boga za Kościół i za pasterzy. I tę drogę podjęło za nim wielu...

Odszedł do Boga 25 czerwca 2018 r. Kiedyś napisał: "Prawda jest taka, że oczekuję swojej śmierci, ponieważ jest ona wejściem do życia wiecznego. Droga prowadząca do tego wejścia jest innym zagadnieniem. Czy będzie ona długa, czy krótka? Może to tylko krok - kto wie?".

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci...

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy