GN 42/2019 Archiwum

Nie mamy czasu na starość

– Usłyszałam w telewizji: „Sześćdziesięcioletnia staruszka została potrącona przez samochód”. Nie wierzyłam własny uszom. Sześćdziesięcioletnia staruszka! My mamy ponad siedemdziesiąt lat i wcale nie czujemy się staruszkami! Starzy to byliśmy, jak mieliśmy czterdziestkę! – śmieje się 76-letnia Władysława Malarz.

Na początku przychodzili trochę nieśmiało. W domu przecież zawsze znajdzie się jakaś robota. Wahali się: „A może to jakaś moja fanaberia. Zamiast siedzieć spokojnie w domu, jak na emeryta przystało, zachciewa mi się klubu literackiego, tańców, nauki angielskiego, warsztatów kulinarnych czy spacerów z kijkami…”. Jednak kiedy się przemogli – zostali już na dobre. Od poniedziałku do piątku drzwi Klubu Seniora „Na Obszarach”, prowadzonego przez bielsko-żywiecką Caritas przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej-Komorowicach-Obszarach od stycznia tego roku, prawie się nie zamykają! Kończy się pierwszy sezon zajęć współfinansowanych z rządowego programu ASOS – aktywności społecznej osób starszych – i projektu urzędu miasta w Bielsku-Białej. Ich nazwy dobrze oddają wszystko, co się tu dzieje: „Starość – nie mamy na to czasu” i „Emerytura to nie nuda”.

Chcą tu być

Ksiądz Jan Duraj, proboszcz parafii na Obszarach od 16 lat, bardzo dobrze zna swoich parafian. To on zauważył, że wdowy, emeryci, renciści to coraz liczniejsza grupa jej mieszkańców. W okazałym trzykondygnacyjnym domu parafialnym swoje miejsce od kilku lat mają oddziały SP nr 29 i Przedszkola nr 5. Na najniższym poziomie budynku przed laty – nim powstał kościół – mieściła się kaplica parafialna. Później zrobiono z niej kaplicę pogrzebową. Właśnie to miejsce miało się stać pomieszczeniem dla spotkań seniorów z parafii i spoza niej.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama