Nowy numer 41/2019 Archiwum

Instrument

Po co przenosi się księży?

Był góral, co akordeon po ojcu miał w spadku. Codziennie wieczorem siadał przed chałupą i grał. Ale wyjątkowo: wciskał klawisz „de”, co na klawiaturze stoi jak król w asyście dwóch czarnych strażników i pompował miech akordeonu, cały czas na jednym tonie.
Żona raz poszła na targ do miasta. A kiedy wróciła, mówi:
- Widziałam jakiegoś miastowego, co grał na akordeonie. Zupełnie inaczej, niż ty. Melodia mu się piękna grała, ale on przebierał palcami po wszystkich klawiszach...
- A ty wiesz, czemu on tak palcami przebierał? Bo właściwego klawisza szukał. Ja nie muszę przebierać. Ja swój klawisz już znalazłem.

Kościół, to instrument, w którym gra powietrze - Duch Święty. To nie jest tylko przenośnia. Hebrajskie „Ruah” czy greckie „Pneuma” oznaczają zarówno powietrze jak i Ducha. W Kościele diecezjalnym to biskup, umiejętnie wybierając klawisze, wynajdując właściwe, zmienia akordy i dobywa z tego instrumentu, z pomocą Ducha Świętego, piękną melodię na cześć Pana.

Temu właśnie służy letnia wymiana księży w parafiach: by znaleźć i dobrać właściwe barwy i tony, zbudować harmonię, żeby Duch Święty grał w Kościele jedyny w swoim rodzaju koncert. Bo przyciskanie jednego klawisza nie jest grą, a jedynie monotonnym, bezpłodnym hałasem.

O nominacjach i zmianach księży w diecezji bielsko-żywieckiej piszemy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL