Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → 400 litrów żurku z Tomic

400 litrów żurku z Tomic przejdź do galerii

Tomickie gopspodynie od rana uwijały się przy 400 litrach żurku  
Tomickie gopspodynie od rana uwijały się przy 400 litrach żurku
Urszula Rogólska /Foto Gość

To już po raz szósty niemal całe Tomice zmobilizowały się, żeby ugościć i nakarmić 1800 pątników. Gospodynie tomickie mówią zdecydowanie, że były przygotowane nawet na 2 tys. osób Bo stąd nikt głodny wyjść nie może!

Urszula Rogólska

|

GOSC.PL

0 FB Twitter
drukuj wyślij

Mieszkańcy parafii świętych Joachima i Anny w Tomicach już po raz szósty pokazali pielgrzymom bielsko-żywieckim, że tak jak ich patronowie byli wspaniałymi rodzicami dla swojej córki - Maryi - tak i oni chcą być takimi dla pątników.

Tomice to jedna z tych parafii - obok Kęt-Podlesia i Wieprza - która gości na postoju pielgrzymów wszystkich grup - a więc blisko 1800 osób!

Ks. Mikołaj Szczygieł - główny przewodnik pielgrzymki i ks. proboszcz Edward Daleki z Tomic   Ks. Mikołaj Szczygieł - główny przewodnik pielgrzymki i ks. proboszcz Edward Daleki z Tomic
Urszula Rogólska /Foto Gość

Tu zawsze czekają na nich ustawione pod namiotem stoliki, ławki, kraniki z wodą, przygotowane przez tomickich strażaków pod wodzą Grzegorza Wojnowskiego, i wzmacniająca strawa na każdego.

W oczekiwaniu na bielsko-żywieckich pielgrzymów   W oczekiwaniu na bielsko-żywieckich pielgrzymów
Urszula Rogólska /Foto Gość

W tym roku około 20 pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tomicach, ze swoją szefową Danutą Pytlakowską na czele, przygotowało aż 400 litrów żurku i niezliczone litry kawy i herbaty.

Kawa, herbata dla każdego pątnika od serdecznych mieszkańców Tomic   Kawa, herbata dla każdego pątnika od serdecznych mieszkańców Tomic
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Staramy się tyle nagotować, żeby wystarczyło bez problemów dla wszystkich, więc na wszelki wypadek nastawiłyśmy się na dwa tysiące osób - mówi Danuta Pytlakowska. - Pielgrzymi przybywają do nas 1 maja. Dzień wcześniej pracujemy razem w kuchni przez jakieś dziesięć godzin. Trzeba przygotować kiełbaskę, kości, jarzyny na wywar. Żurek mamy swój, swojski - każda z nas zaprawia go w domu, nie kupujemy w sklepie, więc każdy pielgrzym może być spokojny, że jest zdrowy i swojski. A dziś od rana, od siódmej, uwijamy się przy ostatnich pracach, żeby po południu już wszystkich przyjąć i nakarmić. Cieszymy się, że co roku jest tak wielu pielgrzymów. Same mamy dużo radości ze spotkania ze sobą przed waszym przyjściem - porozmawiamy, pośmiejemy się. I bardzo wierzymy, że może to jedno "Zdrowaś Maryjo" czy "Ojcze nasz" w naszej intencji ktoś z pielgrzymów odmówi...

Razem z gospodyniami na terenie przykościelnym uwijali się strażacy z tomickiej OSP i strażacka młodzież - razem prawie 40 druhów!

Najmłodsi z Tomic też chcieli mieć swój udział w goszczeniu pątników   Najmłodsi z Tomic też chcieli mieć swój udział w goszczeniu pątników
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Co roku 1 maja, kiedy pielgrzymi do nas przychodzą, to dla nas czas mobilizacji - śmieje się Grzegorz Wojnowski. - Czy nam się chce? A czy pielgrzymom się chce iść? No więc odpowiedź jest prosta - jasne, że nam się chce, jak trzeba ludziom pomóc! Z roku na rok prace przebiegają coraz bardziej sprawnie. Każdy ma tu swoje zadanie - wy idziecie, my chcemy wam usłużyć, więc iść nie możemy. Ale jedni bez drugich nic nie zrobimy!

« ‹ 1 › »
Z Wieprza do Tomic - 2. dzień - 2018

Foto Gość DODANE 02.05.2018 AKTUALIZACJA 04.05.2018

Z Wieprza do Tomic - 2. dzień - 2018

​Gościnny Wieprz koło Andrychowa był ostatnią parafią diecezji bielsko-żywieckiej na trasie pielgrzymów łagiewnickich. Stąd w przyjemnym słońcu i cieple poszli już do Tomic, należących do archidiecezji krakowskiej.  
TAGI:
  • ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • PIELGRZYMKA
  • PIELGRZYMKA DO ŁAGIEWNIK
  • POSTÓJ
  • TOMICE

Polecane w subskrypcji

  • „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    • Kościół
    „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    Tomasz Rowiński
  • Wierzę – i co z tego?
    Wierzę – i co z tego?
    Franciszek Kucharczak
  • Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    • Rozmowa
    Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    Andrzej Grajewski
  • Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    • Kościół
    Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    Agata Puścikowska

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Gość Extra nr 01/2026
    Gość Extra nr 01/2026 Święty Franciszek. Pierwszy stygmatyk
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X