Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tylko się rusz!

Jak brzmi jedno ze słów najczęściej używanych przez Pana Boga? O tym mówiono podczas rekolekcji akademickich w Bielsku-Białej.

Dominikanin o. Grzegorz Dąbkowicz, duszpasterz akademicki z Poznania, głosił w bielskiej katedrze św. Mikołaja rekolekcje „Idź, syn twój żyje” dla studentów i wszystkich młodych duchem. Słowa pochodzą z fragmentu Ewangelii, który opowiada, jak urzędnik królewski przychodzi prosić Jezusa o uzdrowienie syna i wierzy wypowiedzianemu przez Niego zdaniu. Podczas trzech dni o. Dąbkowicz omawiał poszczególne fragmenty tego zdania: „idź”, „twój syn”, „żyje”. – Słowo „idź” mówi o tym, czego mi cały czas w wierze brakuje, o co cały czas proszę – chodzi o odwagę.

Bóg cały czas będzie mi mówił: „Idź”. Ciekawe, że On ciągle od tego słowa rozpoczyna. My będziemy pytali jak uczniowie: „Ale dokąd?”. Nie znamy drogi, nie wiemy, jak iść. A On mówi: „Nie przejmuj się, wskażę ci drogę, tylko rusz z miejsca…” – podkreślał dominikanin. – Wydaje się, że to słowo jest takim programem dla mnie jako człowieka żyjącego w wierze, żyjącego z Bogiem. To, co Bóg we mnie włożył: potencjał, dyspozycje, to, co mam, co jest we mnie pewną kreatywnością, to jest to, że mogę działać. Jest to absolutnie fascynująca przygoda, jeśli odważamy się na to i pozwalamy Bogu wyciągać z siebie nasz potencjał. Różne rzeczy będą na drodze, ale bardzo ważne jest to, żebyś był wierny temu słowu, żebyś w drodze się nie zatrzymywał – zaznaczył. Rekolekcjonista odwołał się także do słów Jezusa: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. I ta kolejność nie jest przypadkowa. – Jezus nie mówi: „Jestem prawdą, życiem i drogą” – najpierw coś osiągniesz, postudiujesz, poznasz mnie, potem odkryjesz życie i może za Mną pójdziesz. Mówi od strony drogi, ruszenia z miejsca – zauważył o. Dąbkowicz, zachęcając obecnych, by zdecydowali się podjąć odłożone kiedyś wyzwania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL