Nowy numer 20/2024 Archiwum

Nowenna przed stuleciem

Przygotowania do obchodów tegorocznego Święta Niepodległości nabierają na Podbeskidziu wymiaru duchowego.

- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pragniemy włączyć się w to świętowanie przez modlitwę w naszych świątyniach. Dlatego też proszę, by we wszystkich naszych kościołach wprowadzić nowennę miesięcy przed 11 listopada 2018 roku - napisał w komunikacie przekazanym wiernym w pierwszą niedzielę lutego bp Roman Pindel.

Biskup bielsko-żywiecki proponuje, by okolicznościowe nabożeństwo odprawiać 11. dnia każdego miesiąca, albo w wybraną niedzielę lub inny dogodny dzień. Kurialne wydziały - katechetyczny i duszpasterski - przygotowały zestaw tematów do podjęcia w poszczególne miesiące. Wyznaczono też patronów nowenny. W ich gronie znaleźli się święci i błogosławieni: Wojciech, Honorat Koźmiński, Królowa Jadwiga, Józef Bilczewski, Andrzej Bobola, Jerzy Popiełuszko, Bronisław Markiewicz, Urszula Ledóchowska i Rafał Kalinowski. Proponowane rozważania i tematy homilii nawiązują do duchowego wymiaru patriotyzmu, łącząc problemy historyczno-społeczne z nauczaniem Kościoła.

W gestii księży proboszczów i parafialnych rad duszpasterskich leży wybór optymalnego dla danej parafii terminu, by przeprowadzić comiesięczne nabożeństwo połączone z katechezą - tak, by było w nim miejsce zarówno na modlitwę, jak i formacyjny oraz duszpasterski wymiar inicjatywy.

Pomysł nowenny nawiązuje do od dawna praktykowanej w tradycyjnej pobożności formy modlitwy trwającej dziewięć (stąd nazwa „nowenna”) dni, tygodni lub miesięcy, a nawet lat, jak w przypadku narodowego przygotowania do obchodów tysiąclecia chrztu Polski na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Podobną formę uroczystego przygotowania do obchodów stulecia odzyskania niepodległości zaproponował także wiernym archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy